O. Szustak o spotkaniu z abp. Gądeckim

"To było spotkanie, rozmowa. Nie było żadnego dywanika, stawiania do pionu. Jestem bardzo wdzięczny biskupowi Gądeckiemu za takie podejście do sprawy" - mówi w nagraniu o. Adam Szustak, relacjonując swoje spotkanie z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.

Dominikanin zaznaczył na wstępie, że spotkanie odbyło się w cztery oczy. „Przeprosiłem księdza biskupa za sposób mojego mówienia w tym wywiadzie. To nie powinno mieć miejsca” – przyznaje o. Szustak. „Chciałbym wielu z Was, których to dotknęło, również przeprosić. Ta forma była nieodpowiednia” – zaznacza, odnosząc się do fragmentu swojej wypowiedzi na kanale „Imponderabilia” w serwisie YouTube. W czasie tamtej dwuipółgodzinnej rozmowy z Karolem Paciorkiem o. Szustak mówił m. in. o modlitwie, zbawieniu i Kościele. W krytyczny sposób odniósł się także do komunikatu z ostatniego Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Wypowiedź zakonnika wywołała wiele komentarzy wśród internautów.

„Mamy dwa różne obrazy tego, jak Kościół w aktualnej sytuacji powinien się zachować i dwa różne podejścia do tego, co jest możliwe, a co nie” – mówi o. Szustak w najnowszym nagraniu, wracając do spotkania z przewodniczącym KEP. „Niektóre rzeczy, z tego co ksiądz biskup mówił, rozumiem, inne budzą mój sprzeciw, ponieważ uważam, że są nieadekwatne do obecne sytuacji” – dodaje.

Dominikanin mówi też o pomyśle, który podniósł w rozmowie z abp. Gądeckim. „Zaproponowałem, by episkopat wyszedł z inicjatywą zebrania bardzo szerokiego grona ludzi Kościoła, ale nie tylko, z różnego rodzaju opcji – wybitnych teologów, dziennikarzy, duszpasterzy. W takim gronie mogłyby się również znaleźć osoby spoza Kościoła, krytyczne, ale patrzące na Kościół życzliwym okiem” – stwierdza w nagraniu.

„Takie grono miałoby wypracować postulaty na temat, czego katolik w Polsce oczekuje od biskupów w tym kraju. W jaki sposób biskup powinien sprawować władzę, jakie powinno być nauczanie biskupie. Chodzi o wypracowanie propozycji, w którą stronę powinny pójść zmiany” – wyjaśnia. „Ksiądz biskup Gądecki powiedział, że o tym pomyśli” – dodał dominikanin.

Na koniec nagrania o. Szustak podkreśla, że po spotkaniu obudziło się w nim ogromne pragnienie do jeszcze szerszego działania, do uczenia podstaw wiary, przyciągania ludzi do Kościoła, do pokazywania im piękna, czym jest wiara. „Obudziła się we mnie gorliwość, by nie czekać, aż zmieni się świat, aż zmienią się inni, tylko działać” – mówi zakonnik.

Całe nagranie można zobaczyć na kanale Langusta na palmie

« 1 »

ps/YT