Nowy numer 13/2024 Archiwum

Syrop z kwiatów czarnego bzu

Zapach kwiatów czarnego bzu można zamknąć w słoikach w postaci pysznego syropu. Jest aromatyczny, z lekką nutą cytrusową i korzenno-waniliową.

W podobny sposób, choć z innymi dodatkami, można przygotować syropy z kwiatów lilaka, stokrotek, mniszka czy róży. Wszystkie są ciekawymi dodatkami do deserów i herbaty. Z kwiatów czarnego bzu robimy również pyszną i zdrową nalewkę z dodatkiem miodu, lemoniadę, a nawet wino. Mają charakterystyczny smak, pięknie pachną. Decydując się na zbiór kwiatów, warto wybrać krzewy oddalone od zanieczyszczeń. Najlepiej sprawdzą się w pełni rozkwitłe kwiaty z dużą ilością osypującego się pyłku. Baldachy najwygodniej jest odcinać nożyczkami, delikatnie, aby nie pozbawiać ich pyłku. Surowiec układać w przewiewnym koszu, nie ugniatając. Przed przystąpieniem do ugotowania syropu kwiaty można rozłożyć na kilka minut na białych arkuszach papieru lub na białej tacy. Pomoże to pozbyć się drobnych owadów.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Leszczyńska-Rożek

Redaktorka działu „4 strony kobiety"

Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, w którym koordynowała projekty „Cztery żywioły" (cykl zajęć dla dzieci w gorszej sytuacji materialno-rodzinnej), wystawę fotografii naukowej „Mikro-Makro. Skale wszechświata" i cykliczne spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Autorka tekstów w miesięczniku „Mały Gość Niedzielny". Od 2018 r. w „Gościu Niedzielnym" prowadzi dział Cztery Strony Kobiety. Mama bliźniąt i żona Tomasza. Gra na skrzypcach w zespole Dobre Ludzie. Żegluje, eksperymentuje w kuchni, a od czasu do czasu wyrusza do dalekich krajów (m.in. Uganda, Islandia i Indie), by poznawać nowych ludzi, smaki, zapachy i miejsca.

Kontakt:
Więcej artykułów Anny Leszczyńskiej-Rożek