Nowy numer 48/2023 Archiwum

Czas zadawania pytań

O zdalnym nauczaniu religii i wyzwaniach w pracy katechetów mówi ks. dr hab. Roman Buchta.

Maciej Kalbarczyk: Kapelani posługujący w szpitalach covidowych przyznają, że pandemia uczy ich kreatywności. Czy podobnie jest z katechetami?

Ks. Roman Buchta: Tak, potwierdzają to wyniki ankiety, którą przeprowadziliśmy wśród nauczycieli religii w pięciu diecezjach położonych na terenie województwa śląskiego. Okazało się, że 67,7 proc. z nich deklaruje konieczność wykazywania się większą kreatywnością w przygotowywaniu lekcji niż wcześniej. Pandemia jest dla nich czasem dynamicznego poszukiwania sposobów dotarcia do młodych ludzi. Sytuację, w której znaleźli się uczniowie, porównałbym do rozproszonego stada. Każdy siedzi zamknięty w swoim domu, a jedyną możliwością nawiązania kontaktu ze światem zewnętrznym stał się internet. Zadaniem katechety jest dzisiaj przede wszystkim towarzyszenie uczniom, wspieranie ich w trudnych chwilach. Z wielu badań wynika bowiem, że są zagubieni, samotni i zestresowani.

Jednym z przykładów kreatywnego działania w sieci jest platforma Holyweek. Co przesądziło o jej sukcesie?

To narzędzie duszpastersko-katechetyczne skierowane nie tylko do dzieci i młodzieży, ale do całych rodzin. To sposób budowania wspólnoty, której tak bardzo nam dzisiaj brakuje. W okresie Adwentu adres Holyweek.pl odwiedzało kilka tysięcy osób dziennie. O sukcesie tego projektu przesądziły wartościowe treści i atrakcyjna forma ich prezentacji. Transmitowano tam Roraty, rozważano słowo Boże, udostępniano piosenki, organizowano quizy i zabawy. W ciągu ostatniego roku w naszym kraju powstało wiele podobnych inicjatyw. Jednym z postulatów, które pojawiły się podczas zorganizowanej na początku kwietnia br. konferencji Europejskiego Forum dla Edukacji Religijnej w Szkołach, jest stworzenie jednej platformy, dzięki której odbiorcy mogliby z łatwością dotrzeć do wszystkich propozycji.

We wspomnianej przez Księdza konferencji wzięły udział osoby odpowiedzialne za nauczanie religii z siedmiu krajów Europy. Jakie są owoce tego spotkania?

Ta konferencja pierwotnie miała odbyć się w Wiedniu, ale pandemia pokrzyżowała nasze plany. Dobrze, że mogliśmy porozmawiać przez internet. W ten sposób wymieniliśmy się swoimi doświadczeniami. Szybko dotarło do nas, że wszyscy stoimy przed tymi samymi wyzwaniami i zmagamy się z podobnymi problemami.

Dostępne jest 31% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwent dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Zaczynał w Akademickim Radiu UL Uniwersytetu Łódzkiego. Współpracował z kwartalnikiem „Fronda Lux”, „Teologią Polityczną Co Miesiąc”, portalami plasterlodzki.pl i bosko.pl. Publikował także w miesięczniku „Koncept”. Interesuje się muzyką i szeroko pojętą kulturą. Jego Obszar specjalizacji to kultura, sprawy społeczno-polityczne, tematyka światopoglądowa, media.

Kontakt:
maciej.kalbarczyk@gosc.pl
Więcej artykułów Macieja Kalbarczyka