Zapisane na później

Pobieranie listy

(Nie)zwyczajne wielkanocne

Pucheroki, Siuda Baba, fakle, bziuki. Jak Polska długa i szeroka, w różnych regionach Zmartwych-wstanie Pańskie różnie się świętuje…

Agata Puścikowska

|

GN 13/2021

dodane 01.04.2021 00:00

I to w jakże oryginalny, „endemiczny” sposób. Palemki w Niedzielę Palmową znamy wszyscy. Malowanie jajek, święcenie potraw w Wielką Sobotę – podobnie. Poniedziałek Wielkanocny, czyli lany poniedziałek? Oczywiście, wszyscy od dziecka znamy i lubimy. Jednak mimo że większość z nas świętuje dość podobnie, a tradycje są uniwersalnie, chociaż wiara jest wspólna, lokalne obyczaje wielkanocne inspirują i czasem dziwią postronnych. Tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie, kolorowe, zjawiskowe, znane tylko w niektórych miejscowościach, są perełkami na etnograficznej mapie kraju i wielką dumą mieszkańców. Niektóre z obyczajów, znane jeszcze 10–20 lat temu, zapomniane zostały bezpowrotnie, a szkoda. Bywa też, że młodzi ludzie wynajdują dawne obyczaje i wypytują o nie starszych, i próbują do nich wracać. A chociaż w obecnym i ubiegłym roku pandemia utrudniła tradycyjne spotkania i wspólne świętowanie, to przecież pozostają pamięć i tęsknota, by za rok znów zostać „krzyżokiem”, „bziukać” czy uczestniczyć w konnej procesji. Bo w lokalnej tradycji siła – nie tylko lokalna. I radość. A przecież wszyscy potrzebujemy odrobiny uśmiechu.

Dostępne jest 13% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Agata Puścikowska

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2006 r. redaktor warszawskiej edycji „Gościa”, a od 2011 dziennikarz działu „Polska”. Autorka felietonowej rubryki „Z mojego okna”. A także kilku wydawnictw książkowych, m.in. „Wojenne siostry”, „Wielokuchnia”, „Siostra na krawędzi”, „I co my z tego mamy?”, „Życia-rysy. Reportaże o ludziach (nie)zwykłych”. Społecznie zajmuje się działalnością pro-life i działalnością na rzecz osób niepełnosprawnych. Interesuje się muzyką Chopina, książkami i podróżami. Jej obszar specjalizacji to zagadnienia społeczne, problemy kobiet, problematyka rodzinna.

Kontakt:
agata.puscikowska@gosc.pl
Więcej artykułów Agaty Puścikowskiej