Nowy numer 9/2021 Archiwum

Kandydat nie do odrzucenia

– Zrobię, cokolwiek będzie trzeba, żeby ratować euro – zapowiadał Mario Draghi, obejmując fotel prezesa Europejskiego Banku Centralnego. Jako premier będzie miał to samo zadanie.

Mario Draghi jest uosobieniem wszystkiego tego, przeciw czemu Włosi protestowali w czasie kryzysu sprzed dekady. Mimo to dziś poparcie dla jego rządu zadeklarowały niemal wszystkie siły polityczne. Nie tylko lewicowa Partia Demokratyczna, której członkiem jest były premier Matteo Renzi, i bardziej konserwatywna Forza Italia Silvio Berlusconiego, ale też populistyczny lewicowy Ruch Pięciu Gwiazd oraz Liga Matteo Salviniego. Ta ostatnia jest wprawdzie niechętna Unii Europejskiej, a jej szef nazywał euro „walutą błędną, walutą głodu i bezrobocia”. Mimo to ugrupowanie zamierza zagłosować za rządem człowieka, który osobiście naciskał na reformy we Włoszech po to, by ratować wspólną walutę, która nie przyniosła krajowi dobrobytu.

Dostępne jest 13% treści. Chcesz więcej? Wykup dostęp do całego materiału. Cena 1,23.

Wykupuję
Wykup dostęp do całego wydania:
GN 7/2021 . Cena 3,99.

Wykupuję.
i czytaj nawet 10 tekstów za darmo.
Szczegóły znajdziesz TUTAJ.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jakub Jałowiczor

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwent nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Zaczynał w radiu „Kampus”. Współpracował m.in. z dziennikiem „Polska”, „Tygodnikiem Solidarność”, „Gazetą Polską”, „Gazetą Polską Codziennie”, „Niedzielą”, portalem Fronda.pl. Publikował też w „Rzeczpospolitej” i „Magazynie Fantastycznym” oraz przeprowadzał wywiady dla portalu wideo „Gazety Polskiej”. Autor książki „Rzecznicy”. Jego obszar specjalizacji to sprawy społeczno-polityczne, bezpieczeństwo, nie stroni od tematyki zagranicznej.
Kontakt:
jakub.jalowiczor@gosc.pl
Więcej artykułów Jakuba Jałowiczora

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także