Nowy numer 8/2021 Archiwum

Bezdotykowe kropielnice w sanktuarium w Łagiewnikach

W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach pojawiły się bezdotykowe kropielnice z wodą święconą. Zostały przymocowane na dwóch filarach przy wejściu do bazyliki.

"Ludzie prosili, aby w bazylice była woda święcona. Bezdotykowe kropielnice zostały zamontowane na dwóch filarach przy wejściu do bazyliki dzięki życzliwości firmy Rduch Bells & Clocks, za co składamy serdeczne Bóg zapłać" - powiedziała w sobotę PAP rzecznik prasowy łagiewnickiego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia Małgorzata Pabis.

Kropielnice są drewniane, przyozdobione znakiem krzyża. Jedno wlanie wody do naczynia wystarcza na kilka tysięcy podań.

"To powrót do tradycji, tylko że kropielnice są bezdotykowe. Wystarczy podłożyć ręce pod miejsce, skąd wydobywa się woda i automatycznie krople popłyną na dłoń" - wyjaśniła rzecznik prasowy, dodając, że pierwsi wierni, którzy już skorzystali z kropielnicy, są bardzo zadowoleni.

W związku z pandemią przez ostatni rok przy wejściu do świątyni był płyn dezynfekujący, nie było wody święconej, w której można by zamoczyć rękę. Były za to saszetki z wodą, którą można było wziąć i poświęcić u kapłana w sanktuarium - ta możliwość dalej jest.

Podczas pandemii ruch pielgrzymkowy w sanktuarium spadł o ok. 80 proc. Świątynia jednak codziennie jest otwarta i odbywają się tu nabożeństwa, transmitowane także na stronie internetowej miłosierdzie.pl. W niedziele o godz. 7 mszę z kaplicy klasztornej transmituje TVP1, a w piątki o godz. 17 TVP Kraków. Każdego dnia w Łagiewnikach w intencji ustania pandemii odmawiana jest koronka do Bożego Miłosierdzia i akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu - transmitowane w Telewizji Republika.

Restauracja działająca na terenie kompleksu serwuje jedzenie i napoje tylko na wynos.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ je/

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze