Nowy numer 2/2021 Archiwum

Rośliny związane z Bożym Narodzeniem

Dlaczego pewne rośliny pojawiają się w domach w okresie Bożego Narodzenia? Jakie historie się z nimi wiążą?

Rośliny związane z Bożym Narodzeniem   Pexels

Pewnie część z nas zna różne opowieści o roślinach, które pojawiają się w domach w okolicach Bożego Narodzenia. Myślę jednak, że o niektórych nawet nie słyszeliśmy albo wydawały nam się do tej pory dziwne i zupełnie nie kojarzyły nam się z tym okresem.

Postanowiłam pobyć trochę Sherlockiem Holmesem i dowiedzieć się, co nieco o roślinach, które wiążą się z Bożym Narodzeniem. Nie powiem, nawet mnie niektóre zaskoczyły i związane z nimi opowieści. Znalazłam też kilka odmian, które może niekoniecznie łączą się ze Świętami, bo zwyczajnie kwitną w innym okresie, ale warto też coś o nich wiedzieć, bo np. wiążą się z Maryją, a przecież Matka Boża ściśle związana jest z Adwentem i Bożym Narodzeniem.

Przy okazji polecam trzy książki: Gill Davis Sekretny język drzew, Gill Davis i Gill Saunders Miłosna mowa kwiatów, a także Bruno Ferrero Opowiadania bożonarodzeniowe i adwentowe. Znajdziecie w nich mnóstwo ciekawostek, nie tylko z okazji Świąt. 

Rośliny związane z Bożym Narodzeniem   Myszopłoch kolczasty. carmona rodriguez.cc / CC 2.0

Myszopłoch kolczasty

Rozbrajająca nazwa. Po włosku nazywa się pugintopo . Składa się z czasownika pungere - żądlić, kłuć i  rzeczownika topo - myszka, więc polska nazwa jest nawet całkiem logiczna. Choć chyba jeszcze bardziej rozśmieszyło mnie angielskie tłumaczenie jako "miotła rzeźnika". Dlaczego tak, nie mam pojęcia.

W każdym razie nasz myszopłoch bywa mylony z ostrokrzewem. Naprawdę można się pomylić, bo także ma czerwone owoce, a i liście są podobne. 

Jedna z legend opowiada, że pewien leśny ptaszek postanowił zostać na zimę w lesie, by doczekać narodzin Jezusa. Było mu zimno, więc schronił się wśród liści myszopłochu kolczastego (choć są legendy, które mówią, że to był ostrokrzew). Gdy narodziło się Dzieciątko, ptaszek poleciał do stajni i poprosił: "Drogi Jezus, spraw, by zimowy wiatr nie zwiewał liści myszopłochu kolczastego. Wtedy mogę pozostać w gnieździe i czekać na wiosnę. Bardzo podoba mi się moje schronienie." Mały Jezus polecił aniołowi spełnić pragnienie ptaszka. Od tego czasu roślina zachowuje zielone liście i żeby rozróżnić go od innych roślin, anioł umieścił na nim czerwone jagody. 

Rośliny związane z Bożym Narodzeniem   Ostrokrzew. Pexels

Ostrokrzew

Według włoskiej legendy wśród pasterzy, w czasie, gdy narodził się Jezus, żył chłopiec, który był sierotą. Gdy chóry anielskie oznajmiały narodziny Dzieciątka, udał się wraz pasterzami do groty. Postanowił zrobić dla nowo narodzonego króla koronę. Pozbierał więc liście i gałązki. Gdy jednak przybył do małego Jezusa, stwierdził, że jego dar jest bardzo skromny. Zawstydził się i zaczął płakać. Wtedy Jezus wyciągnął rączki i dotknął korony. Liście nabrały intensywnego zielonego koloru, a łzy chłopca zmienił w czerwone jagody. 

« 1 2 3 4 5 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama