To nieco inne wypieki niż nasze tradycyjne pierniki. Można je kupić na jarmarkach świątecznych w Niemczech.
Oblane są czekoladową lub lukrową polewą, a od spodu mają opłatek. Toczy się wiele sporów, czy ich oryginalna receptura zawiera mąkę, czy nie. Według legendy ojciec pięknej Elizy z Norymbergi wymyślił te pierniki, wierząc w zdrowotne właściwości orientalnych przypraw i miodu. Kiedy córka ciężko chorowała, piekarz stworzył pierniki tylko z orzechów, przypraw, skórek cytrusowych i miodu. Dziś w wypiekach dopuszczalne jest dodanie mąki w proporcjach do 10 proc. masy, ale te smaczne, mocno orzechowe i aromatyczne pierniki można przygotować też bez niej.
Czas przygotowania: 30 min + czas pieczenia
Ilość: ok. 30–35 sztuk
Składniki:
Wyszoruj pomarańczę i obierz ją cienko ze skórki lub zetrzyj na tarce tak, aby nie było na niej białej części zwanej albedo. Kandyzowane skórki i te obrane z owoców pokrój bardzo drobno. Jajka ubij z solą i cukrem na puszystą masę. Kiedy jest gotowa, dodaj do niej skórki i miód. Wymieszaj i dosyp wszystkie pozostałe składniki. Dobrze wymieszaną masę przykryj pokrywką lub folią i odstaw na kilka godzin do lodówki (może być na noc). Piekarnik nastaw na 160 stopni C. Na przygotowanych opłatkach wykładaj zgęstniałą masę łyżką i dociskaj, wyrównując powierzchnię, na grubość ok. 1 cm. Pierniki układaj na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz ok. 14–16 minut. Pierniki po upieczeniu są miękkie (jakby niedopieczone), powinny wgniatać się po naciśnięciu palcem i być nadal lekko wilgotne. Można je polać rozpuszczoną w kapieli wodnej mleczną lub gorzką czekoladą albo lukrem cytrynowym. Wykonamy go, ucierając ok. 125 g cukru pudru z sokiem wyciśniętym z cytryny (2–3 łyżki).
Smacznego :)
Redaktorka działu „4 strony kobiety"
Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, w którym koordynowała projekty „Cztery żywioły" (cykl zajęć dla dzieci w gorszej sytuacji materialno-rodzinnej), wystawę fotografii naukowej „Mikro-Makro. Skale wszechświata" i cykliczne spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Autorka tekstów w miesięczniku „Mały Gość Niedzielny". Od 2018 r. w „Gościu Niedzielnym" prowadzi dział Cztery Strony Kobiety. Mama bliźniąt i żona Tomasza. Gra na skrzypcach w zespole Dobre Ludzie. Żegluje, eksperymentuje w kuchni, a od czasu do czasu wyrusza do dalekich krajów (m.in. Uganda, Islandia i Indie), by poznawać nowych ludzi, smaki, zapachy i miejsca.