Nowy numer 2/2021 Archiwum

Wybór dobra to wybór Boga

- Człowiekowi dobro i zło jest zadane, ale nie w ten sposób, że sam je określa i definiuje - powiedział abp Grzegorz Ryś w drugim dniu narodowych internetowych rekolekcji na Jasnej Górze.

Dziś drugi dzień specjalnych internetowych rekolekcji na Jasnej Górze. "Rekolekcje dla wszystkich" są zwieńczeniem dziewięciodniowej modlitwy - Jasnogórskiej Nowenny w intencji pokoju i pojednania, która trwała od 3 listopada. 

Cały program rekolekcji znajdziecie tutaj:

W drugim dniu katechezę w samo południe wygłosił abp Grzegorz Ryś. Temat, który podjął metropolita łódzki dotyczył prawdy i dobra. "Pismo Święte pokazuje nam, że podejście do prawdy i dobra jest sprawą życia i śmierci" - mówił arcybiskup.

Wskazał, że te dwa pojęcia są obecne na kartach Pisma Św. od pierwszych wersów. W Księdze Rodzaju Bóg pokazuje człowiekowi Drzewo Poznania Dobra i Zła, z którego nie wolno mu spożywać owoców. O czym świadczy ten zakaz?

"Tylko Bóg poznaje, co jest dobre, a co złe i ta wiedza Boga jest Jego wyłączną kompetencją - wyjaśnia abp Ryś. - Człowiek, jeśli chce poznać, musi zapytać Boga i to Bóg mu objawia, co jest dobre, a co złe".

Bóg się Swoją wiedzą chętnie z człowiekiem dzieli. Pan Jezus powiedział: "Dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro" (Łk 6,45). Człowiek rozpoznaje dobro i zło w swoim wnętrzu; w swoim sumieniu. "Człowiekowi dobro i zło jest zadane, ale nie w ten sposób, że sam je określa i definiuje".

To nie człowiek sam decyduje o tym, co jest dobre, a co złe. Bóg przestrzega człowieka przed wejściem w taką rolę. Dlaczego? Ponieważ takie podejście skończy się dla niego, i dla innych ludzi w jego życiu, śmiercią.

Szatan, który jest kłamcą, mówi: "Na pewno nie umrzecie. (...) Będziecie jak bogowie znali dobro i zło". "Znać dobro i zło to znaczy decydować, co jest dobre, a co złe" - wyjaśnia arcybiskup.

Ostatecznie wybór dobra to wybór Boga, wejście z Nim w relację, w komunię. "I wtedy człowiek żyje" - podkreśla abp Ryś.

Całą katechezę abp. Grzegorza Rysia znajdziecie tutaj:

Rekolekcje dla wszystkich - Dzień 2 - Konferencja 12:00 abp Grzegorz Ryś (12.11.2020)
Jasna Góra Klasztor Ojców Paulinów
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama