Nowy numer 07/2024 Archiwum

MEN przekaże 3 tys. tabletów z dostępem do internetu 120 wybranym szkołom

MEN przekaże 3 tys. tabletów z dostępem do internetu 120 wybranym szkołom. To sprzęt pochodzący z puli 40 tys. tabletów, które Ministerstwo Cyfryzacji przekaże 1600 szkołom działającym w programie OSE - poinformował minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Szef Ministerstwa Edukacji Narodowej poinformował, że Ministerstwo Cyfryzacji przygotowuje tzw. Szkolne Pakiety Multimedialne. "To 40 tys. tabletów, które mają trafić do szkół uczestniczących w OSE (Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej)" - powiedział Piontkowski w środę na konferencji prasowej poświęconej działaniom rządu mających na celu doposażenie szkół w sprzęt komputerowy.

Szkolny pakiet składa się z 25 tabletów wraz z etui, klawiaturą, rysikiem i usługą mobilnego dostępu do sieci internetu, świadczoną do końca roku szkolnego 2020/2021. Głównym kryterium branym pod uwagę będzie podpisanie przez dyrektora szkoły umowy z Ogólnopolską Siecią Edukacyjną. Jak podał szef MEN, 1600 szkół, do których trafią pakiety zostanie wytypowanych przez resort cyfryzacji.

"Około 3 tys. tabletów będzie w dyspozycji MEN. One trafią przede wszystkim do tych placówek edukacyjnych, w których już pojawiło się kształcenie na odległość" - zaznaczył minister edukacji. "My już część tych tabletów w taki sposób rozdysponowaliśmy, tak, aby w każdym województwie, gdzie zdarzył się taki przypadek szkoły, już pracującej na odległość, żeby tam pomóc dyrektorom w wyposażeniu w sprzęt niezbędny do pracy zdalnej" - dodał.

Piontkowski przypomniał, że MEN we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji uruchomiło dodatkowe projekty, finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, aby wesprzeć samorządy w realizowaniu zadań wynikających z konieczności prowadzenia kształcenia na odległość.

Od 1 kwietnia 2020 r. samorządy mogły wnioskować o środki na zakup sprzętu do zdalnej nauki zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. W ramach projektu "Zdalna Szkoła" wsparcie rządu w wysokości ponad 187 mln zł otrzymało 2 787 samorządów (z 2790 uprawnionych podmiotów). W maju br. uruchomiona została druga edycja projektu pod nazwą "Zdalna szkoła plus". Na ten cel przeznaczono 180 mln zł, w ramach których wsparcie uzyskało już 2 398 samorządów (z 2447 uprawnionych) na kwotę 161,2 mln zł. Nabór wniosków trwa jeszcze do 30 września.

W ramach kolejnego działania rząd przeznaczył 130 mln zł na zakup m.in. komputerów dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej. Pomoc ta jest skierowana jest zarówno do dzieci z domów dziecka, jak i innych placówek rodzinnych. W całej Polsce w pieczy zastępczej umieszczonych jest ponad 72,5 tys. dzieci, w tym ponad 16,7 tys. w placówkach oraz ponad 55,5 tys. dzieci w pieczy o charakterze rodzinnym. 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama