Nowy numer 22/2023 Archiwum

Anglia: Praca z migrantami zbliża do Boga

Brytyjskie służby migracyjne zwiększyły w ostatnich tygodniach liczbę patroli na wodach kanału La Manche, gdzie w pierwszych dniach września zatrzymano blisko stu nielegalnych imigrantów, w tym małe dzieci.

15 września, w Święto Matki Bożej Bolesnej przedstawiciel angielskiego episkopatu odwiedził organizację charytatywną, która zajmuje się uchodźcami.

Jak powiedział biskup McAleenan: „Tutaj, w Dover, najbardziej budujące było spotkanie z tymi, którzy, podobnie jak nasza Błogosławiona Pani, połączyli swój los z losami uchodźców, gotowi ich wspierać, przemawiać w ich imieniu i bronić ich sprawy. Spotkałem tak wielu ludzi, którzy ze wzruszeniem mówili o swojej pracy i zamiarach dalszego rozpowszechniania przesłania, że tak ważne jest, abyśmy wspierali migrantów i uchodźców. Poprzez spotkania z nimi i swoją pracę odkryli prawdę – że są dziećmi Bożymi. Wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami w Jezusie i wspieramy ich”

W krótkiej refleksji, którą opublikował portal Episkopatu Anglii i Walii, biskup McAleenan modlił się również za ludzi, którzy w jakikolwiek sposób związani są z problemem migracji: „niech tworzą system, w którym nikt nie musi ryzykować życia w poszukiwaniu bezpieczeństwa i wolności”. Pasterz migrantów modlił się więc za wolontariuszy, którzy pracują z uchodźcami i na rzecz uchodźców w regionie Dover i  północnej Francji; i za tych, którzy bezpośrednio ratują ich życie; za polityków, autorów migracyjnego prawa oraz za influencerów, twórców i liderów opinii.

„Tę modlitwę odmawiamy przez Chrystusa, naszego Pana, który wyciągnął rękę do Piotra na Morzu Galilejskim i daje nam wolę czynienia tego samego na wybrzeżu angielskim”.

Od początku roku około 4 tysiące migrantów w pontonach i małych łodziach dotarło na brytyjskie wybrzeże w regionie Kentu. Rekordowa liczba to ponad 200 osób, przybyłych w początkach sierpnia. Wśród uchodźców przeważają młodzi mężczyźni. Rząd w zdecydowanym tonie zapowiedział odsyłanie migrantów, a minister spraw wewnętrznych zaproponował wdrożenie patroli Kanału La Manche przez wojska Royal Navy.

W 2019 roku 677 tysięcy ludzi migrowało do Anglii, z czego 49 tysięcy wystąpiło o azyl.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast