Nowy numer 40/2020 Archiwum

Dziewczęta z Pola Hieny

– Raz dziewczynie wbili nóż w brzuch. Pojechaliśmy do szpitala, lecz jej już tam nie było. Fama na ulicy jednak się rozniosła, że „nawet ksiądz chciał odwiedzić jedną z nas”. Trzeba pomóc tym dziewczętom zerwać z prostytucją – mówi o. Tomasz Podrazik, proboszcz ze slumsów Tandale, na peryferiach Dar es-Salaam.

W centrum Tandale jest bazar warzywny. Wokół niego osiedlają się ludzie przybyli niedawno do Dar, zwabieni mitem wielkiej metropolii. Ci, którym się powiedzie i rozkręcą własny biznes, szybko wyprowadzają się z Tandale. Tym, którym się nie poszczęści, pozostaje uliczna codzienność. Dla dziewcząt to często sprzedawanie siebie. – Przyjeżdżają do miasta, tam już chłopaki czekają na dworcu autobusowym. Oferują mieszkanie, pomoc. A potem każą spłacać... I tak się zaczyna – mówi o. Tomasz Podrazik MAfr, jeden z kilkunastu Polaków w zgromadzeniu Ojców Białych – Misjonarzy Afryki. Parafię pw. św. Karola Lwangi w Tandale prowadzi od sierpnia 2015 r. – Odziedziczyłem po poprzedniku dwa rysunki – plany budowy przedszkola oraz centrum pomocy dla kobiet – mówi.

Dostępne jest 10% treści. Chcesz więcej? Wykup dostęp do całego materiału. Cena 1,23.

Wykupuję
Wykup dostęp do całego wydania:
GN 38/2020 . Cena 4,00.

Wykupuję.
i czytaj nawet 10 tekstów za darmo.
Szczegóły znajdziesz TUTAJ.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Krzysztof Błażyca

Fotoreporter, dziennikarz

Z redakcją „Gościa" związany od roku 2006 r. Religioznawca, członek Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego. Autor książek „Tego drzewa nie zetniesz. Historie z czarami w tle" (zbiór reportaży z Tanzanii, Kenii, Zambii, Nigerii i Ugandy) oraz reportażu „Krew Aczoli. Dziesięć lat po zapomnianej wojnie na północy Ugandy", za który otrzymał Grand Prix Mediatravel 2017, Nagrodę im. Stanisława Szwarc Bronikowskiego w kategorii książka podróżnicza roku oraz Nagrodę Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego za najlepszą książkę roku 2017 o tematyce afrykanistycznej w kategorii publikacji popularno-naukowej. Autor wystaw fotograficznych ukazujących życie codzienne w krajach Afryki. Laureat nagrody „Ekologia w obiektywie" za zdjęcie przedstawiające dzieci z nigeryjskiej wioski przy jednej ze studni wybudowanej dzięki akcji „Małego Gościa Niedzielnego". Publikował w „Misyjnych drogach", „Poznaj Świat", „Catholic Mirror" (Kenia), „Magazynie Familia", „Warto", „W drodze", „Almanachu Prowincjonalnym", „Tygodniku Powszechnym". Prowadzi fundację pomagającą w Ugandzie i Kenii (budowa studni głębinowych, wsparcie edukacji). Jego mottem są słowa kard. Charles'a Lavigerie, założyciela Ojców Białych „Pokochajcie Afrykę!".

Kontakt:
krzysztof.blazyca@gosc.pl
Więcej artykułów Krzysztofa Błażycy

 

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także