Nowy numer 48/2023 Archiwum

Katolik wobec LGBT+

Obowiązek szacunku dla osób związanych z ruchem LGBT+ nie oznacza bezkrytycznego akceptowania ich poglądów – to główna myśl dokumentu Episkopatu Polski, który tłumaczy, jaki powinien być stosunek katolików do postulatów tego ruchu i dlaczego są one sprzeczne z nauczaniem Kościoła.

W Polsce trwa debata na temat postulatów środowisk LGBT+. Domagają się one m.in. prawnego uznania związków homoseksualnych i adopcji przez nie dzieci, a także wprowadzenia rozwiązań wynikających z ideologii gender, np. permisywnej edukacji seksualnej. Żądania te budzą sprzeciw większości społeczeństwa. Debata odbywa się na wielu płaszczyznach, m.in. politycznej, prawnej, ideologicznej czy religijnej. Głos w niej zabrał także Kościół katolicki, ogłaszając 28 sierpnia „Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w kwestii LGBT+”. Liczący 27 stron dokument z jednej strony tłumaczy, dlaczego Kościół nie zgadza się na postulaty środowisk LGBT, a z drugiej wskazuje, jaki powinien być stosunek katolików do ludzi tworzących to środowisko.

Dostępne jest 9% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego