Nowy numer 25/2022 Archiwum

Kiszona marchewka z przyprawami korzennymi

Marchew to jedno z najbardziej popularnych u nas warzyw. Duszona, dodawana do zup czy pieczona ma lekko słodkawy smak. Łatwo go zmienić, kisząc to wartościowe warzywo.

Zawiera beta-karoten, mnóstwo witamin, przeciwutleniaczy i cennych minerałów. Zachowuje wszystkie właściwości, a dzięki procesowi kiszenia dostarcza organizmowi dodatkowo cennych bakterii wspomagających odporność. Jak podaje news-medical.net, wśród krajów zwyczajowo posiadających w swojej kuchni kiszone produkty występuje mniejsza śmiertelność na COVID-19. Ostatnio odkryciem stało się azjatyckie kimchi, ale z naszych krajowych warzyw też można wykreować ciekawe smaki. Jednym z nich jest kiszona marchewka w przyprawach korzennych.

Czas przygotowania: 30 minut + 5–7 dni kiszenia
Ilość: około 2 l kiszonki

Składniki:

  • 6–8 marchewek
  • 2 laski cynamonu
  • 2 goździki
  • 3 ziarna kardamonu
  • 1 baldach kopru (można użyć też 1/2 łyżeczki ziaren kopru)
  • 1/2 łyżeczki pieprzu
  • 2 liście laurowe
  • 4 plasterki świeżego imbiru

Zalewa:

  • 1,5 łyżki soli kłodawskiej na litr ostudzonej wody

Zagotowaną wodę studzimy i rozpuszczamy w niej sól. Marchewkę obieramy, a następnie kroimy na cienkie paski lub słupki albo ścieramy na tarce z grubymi oczkami. Dwu- lub trzylitrowy słój wyparzamy i ciasno układamy w nim przygotowaną wcześniej marchewkę. Przekładamy przyprawami, dodajemy koper, imbir i zalewamy zaprawą. Słój powinien być wypełniony, z 2–3-centymetrowym zapasem od góry, bo podczas kiszenia zaprawa może się pienić i wylewać na zewnątrz. Kiszonkę należy przykryć gazą lub ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce. W zależności od temperatury kiszonka jest gotowa po 5–7 dniach. Można jej używać do sałatek, farszów, dań z woka, tostów i zwykłych kanapek na kolację czy śniadanie. Jeśli nie przekonuje cię połączenie marchewki z przyprawami korzennymi, spróbuj zrobić kiszonkę z dodatkiem czosnku, ziela angielskiego i chrzanu.

Smacznego :)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Leszczyńska-Rożek

Redaktorka działu „4 strony kobiety"

Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, w którym koordynowała projekty „Cztery żywioły" (cykl zajęć dla dzieci w gorszej sytuacji materialno-rodzinnej), wystawę fotografii naukowej „Mikro-Makro. Skale wszechświata" i cykliczne spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Autorka tekstów w miesięczniku „Mały Gość Niedzielny". Od 2018 r. w „Gościu Niedzielnym" prowadzi dział Cztery Strony Kobiety. Mama bliźniąt i żona Tomasza. Gra na skrzypcach w zespole Dobre Ludzie. Żegluje, eksperymentuje w kuchni, a od czasu do czasu wyrusza do dalekich krajów (m.in. Uganda, Islandia i Indie), by poznawać nowych ludzi, smaki, zapachy i miejsca.

Kontakt:
Więcej artykułów Anny Leszczyńskiej-Rożek