Nowy numer 38/2023 Archiwum

Caritas Polska z pomocą mieszkańcom Bejrutu

Caritas Polska przeznaczyła na pomoc mieszkańcom Bejrutu 100 tys. zł z własnych środków i rozpoczęła zbiórkę funduszy na ten cel. Od 5 sierpnia udało się już zgromadzić 550 tys. zł.

Ubiegłotygodniowy wybuch chemikaliów w miejscowym porcie spowodował gigantyczne zniszczenia. "Potwierdzone dotychczas dane mówią o 159 ofiarach śmiertelnych i ponad 6 tys. osób rannych oraz ogromnych stratach materialnych, szacowanych na 10 do 15 mld dolarów. Bez dachu nad głową zostało 300 tys. ludzi" - podał Caritas Polska w informacji przesłanej PAP.

Na pomoc mieszkańcom Bejrutu organizacja przekazała na początek 100 tys. zł z własnych środków i rozpoczęła zbiórkę funduszy na ten cel. "Od 5 sierpnia udało się już zgromadzić 550 tys. zł" - poinformował we wtorek Caritas Polska, który współpracuje na miejscu z Caritas Liban.

Dyrektor generalna Caritas Liban Rita Rhayem zwraca uwagę, że "wielu mieszkańców Bejrutu straciło domy, pracę, wszystko. Dostarczamy ludziom jedzenie, leki, środki opatrunkowe, zapewniamy pomoc psychologiczną. Sprzątamy drogi i domy ze szkła, które zalega dosłownie wszędzie" - zwrócił uwagę.

"Caritas Liban wydała potrzebującym już ponad 20 tys. posiłków. Wolontariusze pomogli w sprzątaniu 240 domów, dwóch szkół i kościoła. W dwóch namiotach ustawionych w dzielnicy Al-Aszrafijja pracuje zespół specjalistów, czyli lekarzy, pielęgniarek i psychoterapeutów, którzy przyjmują osoby z drobnymi obrażeniami, potrzebujące pomocy - po to, by odciążyć przepełnione szpitale, do których kierowane są cięższe przypadki" - informuje Caritas Polska.

"Wciąż najbardziej potrzeba żywności, pomocy medycznej, schronienia, wsparcia psychologicznego. W dalszym ciągu są osoby, których los jest nieznany, a ich najbliżsi czekają na jakąkolwiek wiadomość - powiedziała Marianna Chlebowska z Caritas Polska. Zapowiedziała, że "za kilka tygodni rozpocznie się pomoc o charakterze infrastrukturalnym, wsparcie poszkodowanych rodzin w przeprowadzeniu remontów ich domów".

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zaapelował do wiernych, aby najbliższa niedziela, 16 sierpnia, stała się dniem solidarności z mieszkańcami Bejrutu.

Nawołując do modlitwy w intencji ofiar tragedii i dziękując polskim strażakom oraz medykom pomagającym na miejscu katastrofy, poinformował, że pod kościołami i kaplicami w całej Polsce odbędą się w tym dniu zbiórki pieniędzy. Zebrane środki zostaną za pośrednictwem Caritas Polska przekazane na rzecz poszkodowanych w wyniku eksplozji w Bejrucie.

Dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki zapowiedział wydelegowanie do Bejrutu specjalnego wysłannika, który na miejscu oceni aktualne potrzeby.

Pomóc ofiarom wybuchu w Bejrucie można za pośrednictwem Caritas Polska dokonując wpłaty na konto nr 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: BEJRUT, lub wysyłając SMS o treści BEJRUT pod numer 72052 (koszt 2,46 zł).

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast