Nowy numer 3/2021 Archiwum

Rośnie liczba zarażonych koronawirusem Indian amazońskich

Wioski poszczególnych szczepów są od siebie oddalone, jednak zagrożenie epidemiczne stanowią biali.

To poszukiwacze złóż żelaza, złota, miedzi i manganu, którzy pomimo zakazu przemieszczają się pomiędzy wioskami i mogą roznosić wirusa. Problemem są także sami Indianie, którzy opuszczają swoje tereny i przybywają do okolicznych miasteczek w poszukiwaniu żywności.

System zdrowotny ludów tubylczych jest bardzo ograniczony i nie posiada odpowiedniej struktury, aby zapewnić im odpowiednią, zróżnicowaną i szybką pomoc lekarską. Władze stanowe wychodząc naprzeciw wzrastającej liczbie zainfekowanych nie są w stanie zapewnić odpowiedniej opieki lekarskiej. W mieście Marabá liczącym ponad 260 tys. mieszkańców służba zdrowia jest w stanie zapewnić opiekę zaledwie dla 1,3 tys. chorych. System zdrowotny znajduje się w ruinie, skoro nie może zapewniać normalnej opieki, to cóż można uczynić dla wzrastającej liczby zainfekowanych przez koronawirusa.

- Wysyłamy prośby do władz, aby spojrzały z miłością i zatroszczyły się o ludy tubylcze: zapewniły im opiekę lekarską, odpowiednią infrastrukturę, testy na obecność Covid 19, środki higieniczne, żywność, a także różnorodną pomoc, na jaką oczekują Indianie - podkreśla biskup Vital Corbellini z diecezji Marabá.

 Wspomniany hierarcha podkreśla, że jako Kościół jesteśmy zjednoczeni z ludami tubylczymi, oczekujemy, że władze użyją odpowiednich środków, aby powstrzymać rozwój pandemii, aby uratować szczepy indiańskie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama