Nowy numer 44/2020 Archiwum

Franciszek pozdrowił "świat gazet ulicznych"

Bezdomnym i ubogim grozi to, że zapłacą najwyższą cenę podczas pandemii - napisał papież Franciszek w ogłoszonym w poniedziałek pozdrowieniu dla "świata gazet ulicznych": dziennikarzy, wolontariuszy i sprzedawców. Dodał, że obecnie dzienniki te nie ukazują się.

Życie milionów ludzi na naszym świecie, zmagających się już z wieloma trudnymi wyzwaniami i uciskanych przez pandemię zmieniło się i jest wystawiane na ciężką próbę. Osobom najsłabszym, niezauważanym, bezdomnym grozi to, że zapłacą najcięższy rachunek - podkreślił papież w swoim przesłaniu.

Pozdrowił "świat gazet ulicznych", a zwłaszcza ich sprzedawców, którzy - jak zauważył - w większości są "bezdomni, zepchnięci na margines, bezrobotni".

Oświadczył, że tysiące ludzi na całym świecie żyją i mają pracę dzięki sprzedaży tych "niezwykłych gazet". Podał przykład wydawanego we Włoszech z inicjatywy Caritas dziennika "Scarp de'tenis", dzięki któremu dochód uzyskuje ponad 130 osób w trudnej sytuacji.

Franciszek przypomniał, że na świecie ukazuje się ponad 100 gazet ulicznych w 35 krajach i 25 językach, które gwarantują dochód około 20 tysiącom bezdomnych.

"Od wielu tygodni gazety uliczne nie są sprzedawane, a ich sprzedawcy nie mogą pracować. Chcę zatem wyrazić moją bliskość z dziennikarzami, wolontariuszami, osobami, które żyją dzięki tym projektom i w tych czasach poświęcają się wielu innowacyjnym ideom" - zaznaczył papież. Dodał, że pandemia utrudniła ich pracę.

"Ale jestem pewien, że wielka sieć gazet ulicznych na świecie powróci silniejsza niż wcześniej" - oświadczył.

"Spojrzenie na najbiedniejszych w tych dniach może pomóc nam wszystkim uświadomić sobie, co naprawdę dzieje się z nami i w jakim jesteśmy stanie" - napisał papież, zapewniając o swym wsparciu i "braterskiej przyjaźni".

Franciszek w ostatnich latach udzielił wywiadu trzem ulicznym gazetom: włoskiej "Scarp de'tenis", holenderskiej "Straatnieuws" i "La Carcova", wydawanej w jego ojczystej Argentynie.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama