Nowy numer 22/2020 Archiwum

Premier: Nie grozi nam hiperinflacja, tylko...

Hiperinflacja nam nie grozi, w najbliższym czasie będą nam za to groziły zjawiska deflacyjne - ocenił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił też, że jednym z priorytetów rządu będzie dbałość o stabilność złotego i finansów publicznych.

Podczas sesji pytań i odpowiedzi transmitowanej na Facebooku premier był pytany o obniżone stopy procentowe i zagrożenie hiperinflacją. Odpowiedział, że hiperinflacja nam nie grozi.

"Nasza polityka monetarna, regulacyjna i fiskalna są ze sobą w bardzo właściwy sposób skorelowane. Najczęściej podobnego typu kryzysy groziły deflacją. A więc zjawiska, które będą nam w najbliższym czasie groziły, to są zjawiska deflacyjne; są odwrotnością inflacji" - mówił Morawiecki.

Dodał, że jednym z priorytetów rządu będzie dbałość o stabilność złotego i stabilność finansów publicznych.

"Jestem przekonany, że nasza odpowiedź na wyzwania kryzysowe jest kombinacją wielu czynników, które zostały wzięte pod uwagę, jest odpowiedzią również na zagrożenia deflacyjne, na potencjalne upadłości firm, wzrost bezrobocia, deficyt finansów publicznych, który powinien teraz rosnąć, ale do pewnego poziomu, tak samo dług publiczny. Ta wielorakość różnych elementów, które zastosowaliśmy, jest optymalną na dzisiaj mieszanką na ten trudny czas, z którym przyszło nam się borykać" - zaznaczył.

« 1 »
  • Scott
    22.04.2020 08:33
    Pan Glapiński w styczniu "Inflacja powyżej 4 proc.? Nie podzielam tych obaw ". Jak się skończyło (jeszcze przed zamknięciem ludzi w domach) wiemy. Na chwilę obecną mamy wzrost podaży pieniądza bez podparcia w podaży w produktach i usługach. Wiadomo że inflacja nie uderza od razu i różnie rozchodzi się na określone produkty i usługi. I że nie uderza od razu. Ale Premier powinien myśleć na dłużej, ocenić czy choćby susza może wpłynąć na ceny.... Nie od wyborów do wyborów. Dlatego że inflacja jest problemem dopiero wtedy, kiedy staje się odczuwalna. I jeśli uderzy bardzo mocno na kilkanaście %, pewno RPP nie będzie mieć innego wyboru jak podniesienie stóp procentowych. Co może mieć podobne skutki dla osób mających kredyty hipoteczne jak dla frankowiczów. Myśli tam jeszcze ktoś w ogóle?
    doceń 6
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama