Nowy numer 23/2020 Archiwum

Wkrótce obszerna biografia Benedykta XVI autorstwa Petera Seewalda

Nakładem niemieckiego wydawnictwa Droemer Knaur ukaże się 4 maja obszerna, licząca 1184 strony, biografia Benedykta XVI autorstwa Petera Seewalda. Niemiecki dziennikarz opublikował już wcześniej kilka książek-wywiadów z papieżem seniorem, które stały się światowymi bestsellerami. 16 kwietnia przypada 15. rocznica wyboru Benedykta XVI.

Jak poinformowało wydawnictwo, nad obecną biografią Seewald pracował ponad pięć lat. Książka ukaże się jednocześnie nie tylko w krajach języka niemieckiego, ale także we Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii i USA. W Polsce opublikuje ją oficyna Znak.

W zapowiedzi wydawniczej czytamy, że jest to portret „bojowego, często także kontrowersyjnego zwierzchnika Kościoła i światowej klasy myśliciela, który odmienił papiestwo jak żaden inny Pontifex”. Dla tej – jak określono – „biografii stulecia” – Seewald przeprowadził liczne rozmowy ze świadkami czasu, przyjaciółmi i współpracownikami Josepha Ratzingera.

Mówiąc o pracy nad swym najnowszym dziełem autor przyznał, że co pewien czas przerywał ją i pracował nad innymi książkami. Jedna z nich był wywiad-rzeka „Benedykt XVI. Ostatnie rozmowy”, początkowo planowana jako materiał do biografii papieża seniora.

Joseph Ratzinger, wcześniej profesor teologii na wielu uniwersytetach niemieckich, został mianowany w 1977 roku arcybiskupem Monachium i Fryzyngi. W 1981 r. Jan Paweł II powierzył mu urząd prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Na konklawe w 2005 r. został wybrany papieżem. Benedykt XVI był pierwszym papieżem Niemcem od czasów Wiktora II (1055-57). W 2013 r. zrezygnował z urzędu Następcy św. Piotra i od tego czasu żyje w klasztorze na terenie Ogrodów Watykańskich. 16 kwietnia ukończy 93 lata.

Seewald ma już na swoim koncie kilka tomów obszernych wywiadów z Benedyktem XVI. „To wielki ciężar na moich barkach” – mówił autor podkreślając, że praca nad pełną biografią wymaga czasu i procesu refleksji.

W przeszłości Seewald kilkakrotnie bronił Benedykta przed jego krytykami. Po opublikowaniu książki-wywiadu „Ostatnie rozmowy”, w której papież senior w sposób wyraźny skrytykował Kościół w Niemczech, Seewald zwracał krytykom uwagę na ich podwójną moralność: „Kiedy Franciszek krytykuje Kurię, wszyscy klaszczą brawo. Kiedy Benedykt mówi o problemach w jego ojczyźnie, są bardzo oburzeni”. Zamiast „szorstkiego odrzucenia” Seewald proponował samokrytyczne lektury diagnoz, stawianych przez Benedykta XVI. Jak widać, wiele z nich nie zostało do dziś zrealizowanych, gdyż Kościół i wiara w Niemczech przeżywają dramatyczny kryzys.

Wśród książek-wywiadów, które na temat wiary i Kościoła przeprowadził Peter Seewald z Josephem Ratzingerem, a później z papieżem Benedyktem XVI są: „Sól ziemi”, „Bóg i świat”, „Światło świata” oraz opublikowana w 2016 r. „Benedykt XVI: Ostatnie rozmowy”.

« 1 »
 • Stanos
  14.04.2020 16:59
  16 kwietnia przypadają 93 urodziny Benedykta a nie rocznica wyboru. Rocznica wyboru przypada 19 kwietnia
 • Anonim (konto usunięte)
  17.04.2020 20:24
  Mam pytanie - dlaczego w zapowiedziach wydawniczych Znaku (na stronie wydawnictwa) nie ma tej publikacji?
  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama