Nowy numer 23/2020 Archiwum

Sejm uchwalił specustawę o wsparciu dla firm w związku z epidemią

Ustawa m.in. zwalnia mikrofirmy i samozatrudnionych z płacenia ZUS przez 3 miesiące, przewiduje także wypłacanie świadczenia postojowego.

Chodzi o przygotowaną przez rząd ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, a także niektórych innych ustaw.

Za ustawą głosowało 343 posłów, przeciw było 73, od głosu wstrzymało się 19. Wcześniej spośród zgłoszonych do projektu poprawek Sejm przyjął te zgłoszone przez PiS oraz jedną z propozycji Lewicy.

Czytaj też: Sejm w ramach specustawy zmienił Kodeks wyborczy i ustawę o RDS

Przed ostatecznym głosowaniem premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że liczy się każda godzina i zaapelował do marszałka Senatu, by zwołał posiedzenie izby jeszcze w sobotę. Od szybkości uchwalenia rządowej tarczy zależy, ile przedsiębiorstw będzie w stanie ocalić swój dorobek – mówił Morawiecki. Pomoc idzie w setki miliardów złotych w realnych pieniądzach – dodał.

 • W ustawie zawarto m.in. zwolnienie ze składek na ZUS przez 3 miesiące dla pracujących w mikrofirmach zatrudniających do 9 osób, założonych przed 1 lutego 2020, a także osób samozatrudnionych o przychodzie poniżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia, zarejestrowanych przed 1 lutego 2020 r.
 • Przewiduje się także wypłacanie świadczenia postojowego w kwocie do około 2 tys. zł – dla zleceniobiorców (umowa zlecenia, agencyjna, o dzieło) i samozatrudnionych, a także dofinansowanie wynagrodzeń pracowników – do wysokości 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i uelastycznienie czasu pracy – dla firm w kłopotach.
 • Inne proponowane zmiany to m.in. czasowe zniesienie opłaty prolongacyjnej przy odraczaniu lub rozkładaniu na raty należności skarbowych i składkowych (ZUS), umożliwienie odliczenia od dochodu (przychodu) darowizn przekazanych na walkę z koronawirusem, umożliwienie sklepom – w niedziele objętych zakazem handlu – przyjmowania towaru, rozładowywania go oraz wykładania na półki, obniżenie o 90 proc. czynszów najemców lokali i tzw. wysp w galeriach handlowych, dopóki obiekty te mają zakaz normalnego funkcjonowania.
 • Uchwalone przepisy dotyczą również przedłużenia legalnego pobytu i zezwoleń na pracę dla obcokrajowców oraz umożliwienia gminom odstąpienia od pobierania podatku od nieruchomości od firm, które przez epidemię koronawirusa utraciły płynność finansową.

Sejm wprowadził do ustawy szereg poprawek, zgłoszonych przez PiS. Pozwalają one m.in. na wydatkowanie pieniędzy na walkę z koronawirusem z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, zachowanie prawa do świadczeń zdrowotnych osobie zwolnionej na mocy specustawy z opłacania składek i rekompensowanie ich NFZ z budżetu.

Akceptację Sejmu uzyskała poprawka Lewicy, która umożliwi rządowi w rozporządzeniu przedłużenie terminu na wniesienie opłaty z tytułu użytkowania wieczystego. Zgodnie z ustawą, opłatę za 2020 rok ma się wnieść do 30 czerwca 2020 roku.

Ustawa to część tzw. tarczy antykryzysowej rządu. Opiera się ona na pięciu filarach. Tworzą je: obrona przed utratą miejsc pracy, wsparcie dla służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycji publicznych. W realizację pakietu będą zaangażowane takie instytucje, jak m.in. Polski Fundusz Rozwoju i Agencja Rozwoju Przemysłu. Pakiet jest odpowiedzią rządu na kryzys wywołany panującą epidemią koronawirusa.

Tarcza to zestaw kilku ustaw przygotowanych m.in. przez resort rozwoju, finansów oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Według rządu, jej wartość to co najmniej 10 proc. polskiego PKB.

 

« 1 »
 • Anonim (konto usunięte)
  28.03.2020 08:42
  Zmieniąc w tej ustawie kodeks wyborczy ta partia jasno pokazuje jakie ma intencje. Cała ta pomoc to chyba zasłona dymna do utrzymania za każda cenę władzy. Do kościołów w Wielkanoc iść nie można, ale na wybory już tak. Coś chyba nie tak.
  ps. dziś czas na opozycję, która poprzez rezygnację kandydatów jasno powinna odciąć się od tej zabawy
  doceń 11
 • Horowski
  28.03.2020 15:03
  Horowski
  Dziwi mnie, że wszyscy ulegają histerii, którą sufluje totalna opozycja. Nikt nie ma szklanej kuli i przyszłości nie może przepowiedzieć. PiS (rząd i większość parlamentarna) zachowuje się jak najbardziej RACJONALNIE, przyjmując wariant optymistyczny, tzn. że przy wprowadzonych środkach zapobiegawczych (kwarantanna itd.) tzw. pandemia skończy się do czasu wyborów.
  W przeciwnym wypadku, będzie wystarczająco czasu, żeby wprowadzić stan wyjątkowy, choćby nawet i 8 maja. A już widzę, co by się działo, gdyby to teraz wprowadzono stan wyjątkowy: od razu totalna opozycja et consortes wałkowaliby na okrągło, że oto zgwałcono Konstytucję, tę ważniejszą niż życie ludzkie (cytat z Kidawy Błońskiej na Prezydium Sejmu).
  Bo przecież wprowadzenie stanu wyjątkowego równa się przedłużeniu obecnej kadencji Andrzeja Dudy aż do wyborów + 3 mce. A to przecież istny zamach stanu by był i początek kaczystowskiej dyktatury.
  doceń 5
 • Horowski
  28.03.2020 15:03
  Horowski
  Zmiany wprowadzone w ustawie nie należą do istotnej struktury Kodeksu Wyborczego, tzn. nie zmienia się zasad zgłaszania kandydata (np. terminów czy wymaganej liczby podpisów), ani sposobu przeliczania głosów, ani okręgów wyborczych (a ponieważ nie są to wybory parlamentarne ani samorządowe, to nie dotyka się tu tym bardziej tak ważnych spraw jak liczba mandatów i sposób ich przyznawania. To są rzeczy czysto administracyjne, które mają przeciwdziałać wykluczeniu wyborców.
  To właśnie jest prawdziwe poszanowanie i litery i ducha konstytucji: umożliwić wszystkim udział w wyborach, które mogą być przesunięte w czasie tylko wtedy, jeśli byłby wprowadzony stan wyjątkowy.
  Do jego wprowadzenia nie ma na razie podstaw. Jeżeli będą, to będzie jeszcze na to czas. Jak widać, wszyscy kandydaci prowadzą kampanię przez internet i inne (zwłaszcza tzw. zaprzyjaźnione media, czytaj TVN i Onet). Więc równouprawnienie jest zachowane.
 • pawell
  28.03.2020 15:08
  Przecież jest "oczywistą oczywistością" potrzeba takiej zmiany KW. Czy wybory odbędą się za półtora miesiąca, pół roku czy za rok ilość wirus nie zniknie i sporą grupa osób będzie chora lub na kwarantannie. A to że PiS zrobił to takim sposobem? Gdyby opozycja zachowywała się jak opozycja a nie jak gromada rozjuszonych dzików to nie trzeba byłoby uciekać się do takich metod.
  doceń 4
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama