Nowy numer 49/2023 Archiwum

Koronawirus jednym z głównych tematów obrad KEP

30 lat katechezy w szkole, kwestie związane z koronawirusem, 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II i przygotowanie do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego - to główne tematy 386. Zebrania Plenarnego KEP, które odbędzie się w dniach 12 i 13 marca w Warszawie - poinformował PAP rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Podsumowanie 30 lat obecności katechezy w szkole to jeden z głównych tematów najbliższego Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi zapoznają się z badaniami nt. katechezy. Ks. Rytel-Andrianik przypomniał, że nauczanie religii w polskich szkołach jest czymś naturalnym. Wyjątkiem był okres ok. 30 lat podczas reżimu komunistycznego, który pozbawił uczniów tej możliwości. Po upadku komunizmu nauczanie religii wróciło do szkół już w 1990 roku. Dodał, że warto spojrzeć na katechezę z perspektywy 30 lat od jej powrotu do placówek edukacyjnych.

"Katecheza dobrze wpisała się w system szkolny. To właśnie na niej dzieci i młodzież mogą znaleźć odpowiedzi na różne egzystencjalne pytania, które ich dotyczą. Nic więc dziwnego, że rodzice bardzo sobie cenią te zajęcia" - zaznaczył rzecznik Episkopatu Polski.

Kolejnym ważnym tematem obrad będą kwestie związane z koronawirusem. Ks. Rytel-Andrianik podkreślił, że Kościół od początku angażuje się w działania mające na celu ochronę przed tą epidemią. Przypomniał, że jeszcze przed zidentyfikowaniem tego wirusa w Polsce w niedzielę 1 marca w kościołach był czytany list Ministra Zdrowia informujący jak reagować w sytuacji zagrożenia koronawirusem. W tym samym czasie przewodniczący KEP wydał komunikat tej sprawie, w którym m.in. zalecał zachowanie daleko idącej ostrożności i zaapelował o modlitwę.

Rzecznik Episkopatu dodał, że w sytuacji pojawienia się koronawirusa w Polsce przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki wydał drugi komunikat, podając konkretne wskazania, które są zgodne z zaleceniami służb sanitarnych. Zebranie plenarne jest bardzo dobrą okazją, aby te kwestie omówić w gremium księży biskupów" - powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Podkreślił też, że w roku 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II i beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego biskupi zajmą się przygotowaniami do tych ważnych uroczystości. "To nasi wielcy rodacy, którzy zapisali się w historii naszego narodu, a nawet całego świata. Stąd tak ważne są przygotowania do tych uroczystości, czyli 18 maja - dnia urodzin św. Jana Pawła II i 7 czerwca - dnia beatyfikacji kard. Wyszyńskiego" - dodał ks. Rytel-Andrianik.

Poinformował również, że pierwszego dnia obrad przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki mówił będzie o wyzwaniach duszpasterskich Kościoła w Polsce. Biskupi zajmą się także sprawami Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp. Wojciecha Polaka. Ks. Rytel-Andrianik dodał, że pierwszy dzień 386. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski zakończy się uroczystą Eucharystią w Świątyni Opatrzności Bożej. Mszy św. przewodniczyć będzie abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosi kard. Stanisław Dziwisz.

Biskupi zajmą się także sprawami Caritas Polska i wysłuchają sprawozdania z pierwszego posiedzenia obrad "Drogi Synodalnej" Kościoła w Niemczech. Zaplanowano również wystąpienie abp. Stanisława Budzika, przewodniczącego Komisji Nauki Wiary i bp. Wiesława Śmigla, przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatu ds. Rodziny.

Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski zakończy się w piątek po południu. Po obradach zostanie wydany komunikat.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy