Nowy numer 22/2020 Archiwum

Jak zachęcić Polaków do powrotu z emigracji?

Skutecznym rozwiązaniem mógłby być pakiet ułatwień i zachęt dla Polaków, którzy chcieliby wrócić do Polski. Na pewno warte rozważenia jest wprowadzenie dla tych, którzy przebywali za granicą ponad trzy lata, ulg podatkowych - powiedział poniedziałkowej "Gazecie Polskiej Codziennie" Dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak.

Arak w poniedziałkowym wydaniu "GPC" stwierdził, że niemal 2,5 mln Polaków pracujących za granicą powinno się stać wyrzutem sumienia dla polityków, administracji, że do tej pory nie udało się stworzyć mechanizmów zachęcających do powrotu przynajmniej jakiejś części rodaków, którzy wyjechali z kraju po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. i otwarciu dla nas unijnego rynku pracy.

Zwrócił uwagę, że w ostatnich latach obserwujemy mniejsze zainteresowanie emigracją zarobkową, czego efektem jest stopniowy spadek liczby Polaków mieszkających i pracujących na obczyźnie. Według przytoczonych przez niego danych w 2018 r. w krajach UE pracowało oficjalnie ok. 2 mln 460 tys. naszych rodaków, podczas gdy w 2017 r. było ich ponad 2 mln 540 tys. "Oznacza to, że ok. 80 tys. Polaków wróciło w tym okresie do Polski. Wszystko wskazuje na to, że w 2019 r. trend spadkowy się utrzymał, a nawet można zaryzykować twierdzenie, że skala powrotów była większa" - zauważył.

W ocenie Araka spadek liczby polskich emigrantów w Unii Europejskiej wynika przede wszystkim z opuszczania przez naszych rodaków Wielkiej Brytanii.

Zwrócił uwagę, że "według przeprowadzonego w 2018 r. przez Narodowy Bank Polski badania ankietowego od 10 do 15 proc. - w zależności od kraju - polskich emigrantów było zdecydowane wracać do Polski w niedalekiej przyszłości, niezależnie od poziomu wynagrodzeń". "Dobra sytuacja gospodarcza wpłynęła również na istotne zmniejszenie się odsetka emigrantów planujących pozostanie na emigracji na stałe względem tych, którzy zamierzają wrócić do Polski w dalszej przyszłości, za minimum trzy lata" - cytował raport.

Oszacował, że "w najbliższych latach do kraju mogłoby wrócić ok. 300 tys. Polaków". Jednak, jego zdaniem, trzeba im jednak stworzyć odpowiednie warunki.

Jego zdaniem "warte rozważenia jest wprowadzenie dla polskich emigrantów zachęt finansowych, np. w postaci ulg podatkowych". "Dzięki przyznanej na jakiś czas uldze podatkowej powracający uzyskiwaliby wyższe dochody, co pozwoliłoby im na lepszy start w ojczystym kraju. Takimi zachętami można by objąć np. tych, którzy przebywali za granicą ponad trzy lata" - tłumaczył.

« 1 »
 • BabaJaga1
  09.03.2020 06:51
  sciaganie do Polski Polakow to samobojstwo dla gospodarki.To pieniadze,ktore plyna od Polakow z za granicy napedzaja gospodarke i ich kontakty dzieki ,ktorym polskie towary plyna za granice i tam sie sprzedaja.Rzad chce dla krotkotrwalego efektu zniweczyc cos co 30 lat budowano i przynosi efekty.Okradli do reszty z OFE teraz chca oszukac i okrasc tych co dorobili sie w swiecie.
 • podajnik
  09.03.2020 08:43
  Ci, którzy wyjechali nie wiedzą jak wiele się zmieniło na dobre w Polsce w ciągu ostatnich 5 lat. Myślą, że nadal jesteśmy nieudolnym krajem z politykami wmawiającymi ludziom, że jest dobrze bo rośnie PKB i z umowami śmieciowymi Tuska, prezydentem gajowym co robi obciach na świecie opowiadając jak to trzeba żony pilnować i dającym wykłady na temat rozbiorów na międzynarodowym forum gospodarczym.
  Nie wiedzą przykładowo, że pielęgniarka zarabia prawie dwa razy więcej niż kilka lat temu. Więc po pierwsze trzeba trafić do nich i ich uświadomić za pomocą zorganizowanej akcji, stron internetowych i reklamy, a dodatkowo ulgi.
  I może zablokować najazd Ukraińców tak by pensje w Polsce rosły jeszcze szybciej bo to jest najlepsza zachęta do powrotu.
  Pracy jest mnóstwo, kryzys Polskę omija, bezrobocie na drugim miejscu w Europie 2,9% według eurostat.
 • marcinj220
  10.03.2020 09:00
  Mieszkam i pracuje z rodzina (zona + 3 dzieci) w Szwajcarii od 9 lat. Pracuje jako geolog, moja zona jako masazystka (ca. 20%). Zarabiamy rocznie brutto ok. 90 tys CHF, co wyglada duzo, ale po odliczeniu miesiecznych kosztow zycia: wynajem dom 1900 CHF, ubezp. 1100 CHF, media 1000 CHF, zycie 1000-1500 CHF, urlop, wyjazdy rzadkie, etc zostaje miesiecznie ok 500 -800 CHF. Do tego zycie na obczyznie, rzadkie kontakty z rodzina w PL, sprawiaja ze sie czlowiek pyta po co to? Z drugiej strony nie chcemy wrocic do PL i zyc ze sredniej pensji, mieszkac w bloku i bac sie nieprzewidalnosci politycznej i finansowej...Jesli wracac to do pracy w firmie zagr., gdzie ceni sie kompetencje, znajomosc jezykow i to odpowiednio nagradza..Marcin CH
  doceń 2
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama