Nowy numer 32/2022 Archiwum

W najnowszym GN: Posiedzę przy tobie

Jak rozmawiać z chorym, zwłaszcza tym, u którego nie widać szans na wyzdrowienie? W jaki sposób towarzyszyć mu, by niewłaściwym słowem czy gestem nie zranić, nie pogorszyć jeszcze sytuacji?

Gość Niedzielny 6/2020
Gość Niedzielny

 

Przeszłość rządzi światem [Jacek Dziedzina]

Polska po 1989 roku, nie wykorzystała okazji, by opowiedzieć światu własną historię, bez jej naciągania, ale też z zaakcentowaniem tego, czego Zachód nie znał, bo nie mógł lub nie chciał poznać? Przeszkodą okazało się romantyczne przekonanie, że prawda historyczna „sama się obroni”. Dobra polityka historyczna korzysta z tych badań i tworzy własną narrację na użytek wewnętrzny i zewnętrzny. Rozumieją to wszyscy znaczący gracze na świecie.

 

Pokój nauczycielski [Marcin Jakimowicz]

Czy Jan Paweł II dołączy do elitarnego grona 36 Doktorów Kościoła? Prośbę skierował do Franciszka abp Stanisław Gądecki, a inicjatywę poparł kard. Stanisław Dziwisz. Obaj hierarchowie zwrócili uwagę, że wielkim osiągnięciem pontyfikatu papieża Polaka był jego udział w przywróceniu Europie jedności po ponad pięćdziesięcioletnim podziale. Ponad to papież beatyfikował aż 1340 osób i kanonizował 483 (więcej niż wszyscy jego poprzednicy w ciągu pięciu wieków). Wiele jego encyklik (opublikował ich 13) stało się krokami milowymi w życiu Kościoła.

 

Wejściówka do nieba [ks. Adam Pawlaszczyk]

Msze Święte gregoriańskie, zamawiane w intencji zmarłych, mają im pomóc w osiągnięciu nieba, jak zresztą każda za nich modlitwa. To jedna z najbardziej tajemniczych praktyk w naszym Kościele. Większość z wierzących wie, że istnieją, wielu prosi o ich odprawienie, mało kto jednak potrafi wytłumaczyć, dlaczego to robi. Wielu pyta, skąd wzięła się praktyka odprawiania trzydziestu Mszy św. za jednego zmarłego, dzień po dniu. Pytanie całkiem uzasadnione.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama