Nowy numer 13/2020 Archiwum

Coraz więcej odmów szczepień

Niemal 70 proc. odmawiających szczepienia robi to nie po raz pierwszy - wynika z badania GIS, na które powołuje się czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Unika ich w sumie ponad 44 tys. osób.

Jak przypomina "DGP", Główny Inspektorat Sanitarny postanowił sprawdzić, jaką liczbę wśród uchylających się od szczepień stanowią osoby, które takie zachowanie powtarzają regularnie, np. z pobudek ideologicznych czy braku zaufania. "Okazało się, że to 67 proc. wszystkich odmów. Jak przekonuje Izabela Kucharska, zastępca głównego inspektora sanitarnego, to 0,4 proc. wszystkich objętych obowiązkiem" - czytamy.

Dziennik zwraca uwagę, że polscy antyszczepionkowcy należą do najbardziej zagorzałych i najlepiej zorganizowanych. "Powstają strony, na których doradzają sobie prawnie. Obracają się w ramach mediów społecznościowych w dość hermetycznym środowisku" - mówi Krzysztof Klimiuk z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, który prowadził pogłębione badania na temat powodów, jakimi się kierują.

Jak podaje gazeta, najgorzej jest w woj. śląskim, gdzie w ub.r. doliczono się niemal 7 tys. osób regularnie odmawiających szczepień. "Na drugim miejscu jest woj. pomorskie z liczbą ponad 5,2 tys. zatwardziałych przeciwników, a na trzecim Wielkopolska - ponad 4,7 tys. Najbardziej zdyscyplinowani są mieszkańcy Mazowsza - tutaj jedynie osiem osób z nieszczepiących się można zaliczyć do tej grupy" - czytamy w artykule.

« 1 »

Polecamy

 • RobertWasilewski
  30.01.2020 19:29
  RobertWasilewski
  A tu jeszcze, naśladowcom dr Mengele - na pohybel... https://www.youtube.com/watch?v=C4lZdy7L1wY&t=38s
  doceń 4
 • halinkaa
  31.01.2020 12:57
  ależ ... mamy wyrok TSUE o odszkodowaniu za szczepienia, które mogą być przyczyną chorób, PiS ma swoich wyborców widocznie za półgłówków
  doceń 11
 • FranciszekR
  31.01.2020 21:20
  Karta Praw Podstawowych, w: Traktat z Lizbony zmieniający Traktat o Unii Europejskiej i Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską (Dz.U. 2009 nr 203 poz. 1569, str. 15622), a w niej artykuł 3 "Prawo człowieka do integralności [...] 2. W dziedzinach medycyny i biologii muszą być szanowane w szczególności: a) swobodna i świadoma zgoda osoby zainteresowanej, wyrażona zgodnie z procedurami określonymi przez ustawę;".
  doceń 12
 • TWW
  04.02.2020 01:44
  Starszy syn komplet szczepień-ciagle cos lapie kicha prycha smarka kaszle. Mlodszy nieszczepiony- nawet razu nie mial antybiotyku zdrowy jak ryba. Dlaczego w latach 80tych wolno bylo szczepic nw nie krotszych odstepnach niz co 3 miesiace a teraz dzieci sa faszerowane co kilka tygodni?
  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama