Nowy numer 47/2020 Archiwum

Pierwsze wrażenie

Patrz, czemu oni czynią to, czego nie wolno? Mk 2,24

Mk 2, 23-28

Pewnego razu, gdy Jezus przechodził w szabat wśród zbóż, uczniowie Jego zaczęli po drodze zrywać kłosy. Na to faryzeusze rzekli do Niego: «Patrz, czemu oni robią w szabat to, czego nie wolno?»
On im odpowiedział: «Czy nigdy nie czytaliście, co uczynił Dawid, kiedy znalazł się w potrzebie, i był głodny on i jego towarzysze? Jak wszedł do domu Bożego za Abiatara, najwyższego kapłana, i jadł chleby pokładne, które tylko kapłanom jeść wolno; i dał również swoim towarzyszom».
I dodał: «To szabat został ustanowiony dla człowieka, a nie człowiek dla szabatu. Zatem Syn Człowieczy jest panem szabatu».

Patrz, czemu oni czynią to, czego nie wolno? Mk 2,24

Ewangelia z komentarzem. Pierwsze wrażenie
Gość Niedzielny

Mówimy, że pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, ponieważ albo nas zachęca, albo zniechęca do relacji. Z drugiej strony nikt z nas nie jest czystą kartą, zawsze patrzymy na świat z jakiejś perspektywy: dobrego lub złego nastroju, egoistycznych lub altruistycznych odruchów, takiego, a nie innego światopoglądu. Faryzeusze mają perspektywę Prawa i w niej widzą jego przekraczanie, ich wzrok nie zatrzymuje się na Jezusie przechodzącym wśród zbóż, głodnych uczniach. Można zapatrzeć się w część i nie dostrzec całości, szukać wszędzie potwierdzenia swojej perspektywy. Bycie uczniem Jezusa to wychodzenie ze swojego sposobu patrzenia i przyjmowanie Jego sposobu patrzenia. A ty co widzisz w dzisiejszej Ewangelii?

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama