Nowy numer 22/2020 Archiwum

Zaczęło się na Długiej

Kościół Świętego Ducha w Warszawie otrzymał tytuł sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia. To właśnie tam zapoczątkowano dzieło duchowej adopcji, którą dzisiaj podejmują katolicy niemal na całym świecie.

Na wspomnianej stronie internetowej można znaleźć linki do trzech aplikacji mobilnych, przydatnych przy odmawianiu modlitwy: Power Bank for Life, Mali Pomocnicy Boga oraz Ado­ptuj życie. Pomagają one nie tylko w rozważaniu tajemnic Różańca i odliczaniu dni do narodzin adoptowanego dziecka. Dzięki nim można także śledzić jego rozwój i przeczytać świadectwa ludzi, którzy zrozumieli wartość poczętego życia. Katarzyna Pazdan zachęca do skorzystania z tych narzędzi. Katechetom poleca natomiast umieszczony na stronie konspekt lekcji na temat duchowej adopcji. – To bardzo ważne, aby osoby przygotowujące młodzież do przyjęcia sakramentów zachęcały ją do podejmowania tej modlitwy. To dobra forma prewencji przed kontaktem z cywilizacją śmierci, powinna być stałym elementem katechezy i formacji duchowej – przekonuje.

Dwa centra

W homilii wygłoszonej podczas uroczystości ustanowienia sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że misją tego miejsca nadal będzie walka o poczęte życie. – Chcemy, żeby do tego sanktuarium przychodziły matki, żeby głęboką refleksję przeżywali ojcowie, którzy tak jak św. Józef mają obowiązek stać przy żonie, pod której sercem poczęło się życie, i wspierać ją, zwłaszcza kiedy przychodzą różne trudności i pokusy. Chcemy, żeby przychodzili lekarze, którzy w imię lekarskich zasad są naturalnymi obrońcami życia poczętego; żeby tu przychodzili politycy i robili to, co do nich należy w kwestii ochrony życia poczętego, nie używając pokrętnych tłumaczeń – mówił.

Krzewieniem idei modlitwy w intencji nienarodzonych dzieci od lat zajmuje się Centralny Ośrodek Duchowej Ado­pcji na Jasnej Górze. – Myślę, że Jasna Góra pozostanie centrum tej modlitwy. Nie można jednak zapominać o roli, którą odegrał kościół przy ul. Długiej w Warszawie. Myślę, że może stąd wyjść wiele cennych inicjatyw dotyczących obrony życia – mówi Katarzyna Pazdan.

Z tej decyzji cieszy się także paulin o. Stanisław Jarosz. Wspomina duchowe adopcje, które do tej pory podjął. – Liczę, ile lat mają teraz tamte dzieci. Zastanawiam się, kim są, czym się zajmują. Może właśnie żenią się albo wychodzą za mąż? Nie mam wątpliwości, że Pan Bóg nadal trzyma nad nimi swoją rękę – podsumowuje. 

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama