Nowy numer 42/2020 Archiwum

Beatyfikacja abp. Fultona Sheena wstrzymana

Planowana na 21 grudnia beatyfikacja słynnego amerykańskiego kaznodziei telewizyjnego abp. Fultona Sheena została wstrzymana przez Watykan. Stało się to na prośbę kilku amerykańskich biskupów. Poprosili oni o dalsze rozważenie kwestii wyniesienia arcybiskupa na ołtarze. Nie podano przyczyn tej prośby ani motywów decyzji Stolicy Apostolskiej. Diecezja Peoria podała jedynie, że "w obecnym klimacie jest ważne, by wierni wiedzieli, że nie było i nie ma wobec abp. Sheena zarzutów dotyczących molestowania nieletnich".

Agencja CNA podała, że źródło zbliżone do sprawy beatyfikacji zaprzeczyło, by zwłoka miała związek z pozwem z 2007 r., wedle którego Fulton Sheen - jeszcze jako biskup pomocniczy - miał być świadkiem molestowania seksualnego w kościelnej kancelarii, ale zamiótł tę sprawę pod dywan.

Diecezja Peoria podkreśliła, że mimo dogłębnego badania, cnoty abp. Sheena nigdy nie zostały zakwestionowane. Tamtejszy biskup Daniel Jenky oświadczył, że przyjął decyzję Watykanu ze głębokim smutkiem, ponieważ jest przekonany o świętości Fultona Sheena. Dodał, że od czasu ogłoszenia, że arcybiskup będzie beatyfikowany, pojawiły się informacje o kolejnych cudach za jego wstawiennictwem.

Na razie nie wyznaczono kolejnego terminu beatyfikacji.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama