Nowy numer 13/2020 Archiwum

Boże Narodzenie bez religijnego bagażu

Do świętowania końca roku nie potrzeba opłatka, który zawiera gluten i jest pakowany w plastik.

Rada Warszawy nie zorganizuje w tym roku wigilijnego opłatka. Zamiast tego na ostatniej sesji w roku odbędzie się „stricte samorządowe spotkanie, bez udziału duchownych”. Decyzję z radością przyjął publicysta Onetu, który zaproponował, by zamiast tradycyjnego wieczoru opłatkowego zorganizowano „sympatycznego śledzika, gdzie wszyscy się spotkają końcoworocznie bez całego religijnego bagażu, dla coraz większej liczby mieszkańców Warszawy wykluczającego”.

Tego, że religijny bagaż, jaki przypisywano w dawniejszych czasach zimowym świętom, wyklucza i dzieli, tłumaczyć chyba nie trzeba. Spotkanie końcoworoczne jest pozbawione tego obciążenia. Można je obchodzić ponad podziałami, tak jak święta z okazji końca kadencji czy oddania do użytku stacji metra. Nie potrzeba do tego opłatka, który nie tylko ma religijne konotacje, ale też zawiera gluten i jest pakowany w plastik. Inna sprawa, czy śledzik jest lepszy. Śledzik kojarzy się z wódką. Tak do końca nie wiadomo, czy wódka jest dobra, czy zła, ale na pewno nie jest to marihuana, którą trzeba zalegalizować, żeby było mniej narkomanii. Intuicja podpowiada, że wódka to prowincja, ciemnota i wielodzietność. Przede wszystkim jednak śledzik – z wódką czy bez – nie jest wege. I to przesądza sprawę.  

Wszystko to nie oznacza, rzecz jasna, że ze spotkania należy zrezygnować. Podobnie jak każdy inny okres w roku, końcówka grudnia jest dobrym momentem na zorganizowanie miłego wieczorku. Wystarczy tylko zastąpić kontrowersyjne potrawy neutralną światopoglądowo warszawską kranówką, przy której można życzyć każdemu/-ej tego, co sobie wymarzył/-a, o ile to coś nie obraża innych.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jakub Jałowiczor

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwent nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Zaczynał w radiu „Kampus”. Współpracował m.in. z dziennikiem „Polska”, „Tygodnikiem Solidarność”, „Gazetą Polską”, „Gazetą Polską Codziennie”, „Niedzielą”, portalem Fronda.pl. Publikował też w „Rzeczpospolitej” i „Magazynie Fantastycznym” oraz przeprowadzał wywiady dla portalu wideo „Gazety Polskiej”. Autor książki „Rzecznicy”. Jego obszar specjalizacji to sprawy społeczno-polityczne, bezpieczeństwo, nie stroni od tematyki zagranicznej.
Kontakt:
jakub.jalowiczor@gosc.pl
Więcej artykułów Jakuba Jałowiczora

Zobacz także

 • Ratujmy Polskę
  04.12.2019 18:29
  Dlatego bardzo zachęcam wszystkich do modlitwy, bo masoni atakują Kościół i Polską Tradycję, zwłaszcza zachęcam do Dziesiątki lub jak ktoś da radę-całości Różańca w intencji Polski, bo walka jest OGROMNA! Drodzy czytelnicy! Jesteśmy Polakami i nie możemy sobie pozwolić na to, by zmarnotrawić tak ogromny dar, że Maryja każe się obcym narodom nazywać Królową Polski, a my przez materializm zapominamy o Niej! Musimy walczyć, a Polska tak jak była, TAK BĘDZIE KATOLICKA!!!
 • krut00
  05.12.2019 19:00
  @DREMOR_ - katolicki  oznacza też uniwersalny, cały, zupełny... Mieliśmy już  Polskę Ludową i Polskę Obojga Narodów. Polska Katolicka to zdaje się ta gdzie Jezus Chrystus jest królem. Nie chciał Pan korony Izraela, bo nie był z tego świata. Nie należy się też spodziewać że zjawi się na uroczystości koronacyjnej na Wawelu lub w Warszawie, ale nie przeszkadza to wcale w tym aby każdy kto chce mógł go przyjąć za swojego pana i zbawiciela. Ten proces już zresztą się zaczął za czasów księdza Blachnickiego. Tak jak pisze RATUJMY POLSKĘ modlitwa do Boga za wstawiennictwem Maryi Królowej Polski jest tu trudna do przecenienia... Powszechna nie oznacza wcale przymusowa i zamordystyczna, raczej skierowana na wypełnianie woli Ojca w niebie, który jak wiadomo dał nam... wolną wolę.
 • ryba
  06.12.2019 21:10
  Całkowita dyskryminacja, zepchnięcie na margines ludzi wierzących. Fundamentalny brak tolerancji dla katolików. Zaprzeczenie konstytucyjnych praw itd
  doceń 2
 • mbtm
  28.12.2019 18:01
  Moim zdaniem to dobrze jak ludzie staną w prawdzie i zrezygnują z obchodzenia Świąt [ BOŻEGO NARODZENIA], bo jeżeli mają je obchodzić w sposób fałszywy, to i po co?. Mnie to nie razi że ateiści rezygnują z obchodzenia religijnych świąt. Baa!, niech te 60% Polaków stanie w prawdzie przed sobą, i skoro nie chodzą do Kościoła, to niech nie chrzczą swych dzieci, niech nie biorą katolickich ślubów, czy niech nie odprawiają katolickich pogrzebów. Jaki to sens, gdzie tu logika, jeżeli ktoś w Boga nie wierzy(tak żyje jakby go nie było), a znamy z Biblii cytat "pokaż mi swoją wiarę bez uczynków..." a potem [domagają] się by ksiądz ochrzcił im dziecko, odprawił ślub, lub pochował bliskiego!. Po co to czynią?, to schizofrenia.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji