Nowy numer 42/2020 Archiwum

Ciało i ciasto

Myśl wyrachowana: W nawróceniu ważniejsze od tego, co się mówi, jest to, komu się pozwala mówić.

Opowiadała mi niedawno znajoma o wizycie u ciężko chorej, sparaliżowanej kobiety. Był z nią ksiądz o imieniu Jacek. W pewnej chwili poprosiła kapłana o podanie chorej Ciała Pańskiego. Ksiądz się wahał, czy kobieta zdoła przyjąć Hostię, ale podał jej mały kawałek. Niestety, ona zakrztusiła się i Ciało Pańskie wypadło z jej ust na podłogę. Znajoma udzieliła leżącej pomocy, po czym rozejrzała się. Nie widząc nigdzie kawałka Hostii, zapytała, co się z nim stało. – Spożyłem – odpowiedział ks. Jacek.

Znajoma była wstrząśnięta. – Franek, co za wiara, ja bym tak nie umiała, w ogóle sobie tego nie wyobrażam – mówiła mi.

Myślę, że ks. Jacek też by sobie tego nie wyobrażał, gdyby chodziło o „opłatek”, „wafel” czy jak tam jeszcze ostatnio nazywali w mediach Komunię św. A nazywali ją tak przy okazji awantury, jaka wybuchła po incydencie w kościele w Bełchatowie. Przypomnijmy: trzynastolatek podczas Mszy przyjął Komunię, po czym wyjął Hostię z ust i schował ją do kieszeni. Księża poprosili go do zakrystii, ale chłopak się zaciął, wobec czego wezwali policję. Ostatecznie nastolatek spożył Ciało Pańskie. Swoje zachowanie tłumaczył bólem zęba.

No i zaczęło się. Reakcje do wyboru, do koloru. Jedni uznali zachowanie księży za właściwe, inni przeciwnie. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych złożył nawet na księży doniesienie do prokuratury. Napisano m.in., że dziecko było szykanowane, bo „nie połknęło komunii, czyli kawałka opłatka o znaczeniu symbolicznym”.

Cóż, trudno wymagać od niewierzących wiary w realną obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii. Trudno jednak z kolei wymagać od wierzących, żeby traktowali Ciało żywego Boga-człowieka jak „opłatek o znaczeniu symbolicznym”.

Cała ta sprawa pokazuje, jak różnymi językami mówimy o sprawach Kościoła. Gdy my, drżąc o każdy okruch Eucharystii, chronimy najświętszą i najdroższą nam Osobę, dla innych jest to roztkliwianie się nad kawałkiem ciasta. Podobnie z wszystkim innym: gdy wierzący się modli, w pojęciu niewierzącego traci czas, gdy się spowiada, tamten uważa, że to rodzaj samobiczowania, gdy wierny daje na ofiarę, dla niewierzącego jest frajerem wspierającym oszustów.

To dlatego tak kluczowa w tym wszystkim jest wiara. Bez niej wszelkie argumenty odbijają się od ściany. One są potrzebne, choćby po to, żeby umocnić tych, którzy wierzą, ale niewierzących raczej nie przekonają.

Ludzie nawracają się, gdy spotykają Jezusa, a to dzieje się dużo częściej, gdy się Go z mocą głosi, niż wtedy, gdy się „dyskutuje na tematy związane z wiarą” – której rozmówca nie ma.

Napisała mi pewna pani, że kiedyś, czytając moje teksty, zawsze się wściekała. Ale potem przyjęła Jezusa do swojego życia. „I teraz się z panem zgadzam” – oznajmiła.

Człowiek może się napinać, gimnastykować, tłumaczyć, a i tak przekonuje człowieka tylko Bóg. Ostatecznie więc chodzi o ewangelizację.•

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także