Nowy numer 46/2019 Archiwum

Długi łańcuch

Naród trwa przez kolejne pokolenia, tworzące długi łańcuch wspólnot powiązanych pokrewieństwem, językiem, kulturą i pamięcią. Każde z nich wnosiło do naszego dziedzictwa coś nowego, bazując na doświadczeniach i wartościach poprzedników.

Można wskazać trzy obszary konstytuujące pokolenie świadome swej podmiotowości. To wymiar biologiczny – determinuje go narodzenie się w tym samym lub sąsiednich rocznikach; społeczny – uczestniczenie w identycznych wydarzeniach politycznych, społecznych i kulturowych; ideowy – wyraża się on w przekonaniu o przynależności do określonej grupy społecznej, akceptacji dla pewnych wzorców zachowań oraz zbliżoną oceną procesów historycznych, w których przyszło im uczestniczyć. W takim ujęciu spoiwem łączącym konkretne biografie jest nie tylko data urodzenia, ale przede wszystkim wspólne doświadczenie, dzięki któremu ludzie stawali się pokoleniem.

Powstańcy, pozytywiści, legioniści

Tak rozumiane pokolenia w oczywisty sposób kształtowały naszą historię, zwłaszcza od czasu utraty niepodległości. Na przemian następowały pokolenia bojowników walczących zbrojnie o niepodległość i pozytywistów, skoncentrowanych na pracy organicznej i pomnażaniu substancji materialnej narodu. Po żołnierzach napoleońskiej epopei, powstańcach listopadowych i styczniowych przychodziły pokolenia oddające się pracy organicznej, tworzące zręby społeczeństwa obywatelskiego opartego na szerokiej edukacji i reformach społecznych.

Dostępne jest 12% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama