Modlitwa za zmarłych tekstami św. Stanisława Papczyńskiego

Nie tylko w listopadzie pamiętajmy o tych, którzy odeszli – przypominają Pomocnicy Mariańscy.

1 listopada przypada uroczystość Wszystkich Świętych, a 2 listopada wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Dla Polaków są to również dni pamięci narodowej. Z tego powodu zapalamy znicze na grobach powstańców, mogiłach nieznanych  żołnierzy, cmentarnych kwaterach, w miejscach straceń, przy tablicach pamiątkowych poświęconych zabitym żołnierzom i cywilom podczas I i II  wojny światowej. Gesty te są wyrazem naszej pamięci, a ona prowadzi do modlitwy, która jest najcenniejszym darem.  

(Nie)szczęście dusz czyśćcowych

W kaplicy zakonnej w Skórcu wisi obraz namalowany przez o. Jana Niezabitowskiego, marianina. Na nim św. Stanisław Papczyński otoczony zakonnikami odprawia Mszę świętą. U góry w obłokach są postacie niebiańskie, a wśród nich Najświętsza Maryja Panna Niepokalanie Poczęta z rękami wyciągniętymi w stronę kapłana w geście pośredniczki. Spod urwanej posadzki (jakby z krypty) wyciągają swe ręce postacie cierpiące wśród płomieni. Jeden z zakonników podaje im różaniec (raczej: decymkę, symbol reguły Dziesięciu Cnót), drugi – szkaplerz niebieski na znak udzielanej pomocy modlitewnej. Na obrazie widzimy postacie żołnierzy cierpiących w czyśćcu. Ze względu na sytuację naszego kraju w XVII wieku, towarzyszenie królowi w wyprawach wojennych, nietrudno było św. Stanisławowi Papczyńskiemu wczuć się w sytuację ludzi umierających nagłą śmiercią. I dziś pamięć o tych, którzy polegli w obronie naszej Ojczyzny, jest przez Polaków otoczona czcią i szacunkiem.  

Św. Stanisław Papczyński, orędownik modlitwy za cierpiących w czyśćcu

Założyciel Zgromadzenia Księży Marianów zostawił swoim duchowym synom specjalną misję przychodzenia z pomocą duszom cierpiącym w czyśćcu. Według niego najwyższym przejawem miłości jest modlitwa i pełnienie uczynków pokutnych za zmarłych, których dusze przebywają w czyśćcu. Mówił: „Błagam was, módlcie się za zmarłych, bo straszne cierpią męczarnie”. Pomoc „bratnią” okazywaną zmarłym św. Stanisław Papczyński nazywa „dziełem szlachetnej miłości”, gdyż dotyczy takich ludzi, „od których nie oczekuje się żadnej nagrody, wdzięczności lub pochwały”. W testamencie pisał: „Przyrzekłem złożyć na ręce Boga podwójną nagrodę dla tych, którzy postanowią wspierać to niewielkie Zgromadzenie Niepokalanego Poczęcia, powołane przez Boga do istnienia, aby pomagać zmarłym”.

Modlitwa za zmarłych za wstawiennictwem św. Stanisława Papczyńskiego

Panie Jezu, za wstawiennictwem św. Stanisława Papczyńskiego, proszę Cię za tymi, którzy przekroczyli już bramę śmierci i oczekują twojego miłosierdzia w czyśćcu. Spraw, abym w Twoim domu spotkał się z moimi bliskimi i wszystkimi braćmi i siostrami, których powołałeś do życia wiecznego. Amen.

Dołącz i módl się!

Podczas oktawy uroczystości Wszystkich Świętych (od 1 do 8 listopada), każdego dnia możemy uzyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza pod zwykłymi warunkami. Odpust ten możemy ofiarować za dusze w czyśćcu cierpiące. Od 1 do 9 listopada w Stowarzyszeniu Pomocników Mariańskich będziemy modlić się nowenną za zmarłych tekstami św. Stanisława Papczyńskiego. Dołącz do nas. Chcesz otrzymać obrazek „Msza święta Ojca Założyciela”, by przypominał Ci o tych, którzy odeszli? Daj nam znać, pisząc na adres: spm@marianie.pl lub kontaktując się przez stronę internetową www.spm.org.pl.

Polecamy uwadze powstający film „Dusze”. Po sukcesie filmu „Miłość i Miłosierdzie”, reżyser Michał Kondrat przystąpił do stworzenia kolejnej ważnej produkcji. Tym razem tematyka, którą się zajmuje, dotyczy dusz czyśćcowych. Scenariusz filmu oparty jest na spisanych doświadczeniach mistyków, którzy mieli łaskę bycia nawiedzanymi przez dusze czyśćcowe, a nawet mogli zobaczyć przez chwilę niebo, piekło i czyściec. W obecnym czasie, gdy tak łatwo jest zapomnieć o własnej duszy, duszach najbliższych i osób zmarłych, taki film jest bardzo potrzebny! Dzięki przedstawieniu prawdziwych relacji dusz w czyśćcu cierpiących, pomoże nam zrozumieć, jak ważna jest modlitwa za zmarłych i czym powinniśmy się kierować w życiu ziemskim. Więcej na: http://kondrat-media.pl. 

« 1 »

Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich