Nowy numer 46/2019 Archiwum

Sposób na morderstwo

Trudno przecenić wpływ, jaki na postawy wobec aborcji mają filmy w rodzaju „Unplanned”.

Film „Nieplanowane” (Unplanned) zyskał rozgłos na długo przed premierą. Z kilku powodów. Po pierwsze dlatego, że podejmował temat, który od lat polaryzuje amerykańskie społeczeństwo. Po drugie, ponieważ producentem było studio realizujące filmy o chrześcijańskim przesłaniu. To ostatnie wystarczyło, by uznać „Nieplanowane” za chrześcijańską propagandę. Przecież takiego filmu nie można rozpatrywać w kategoriach artystycznych – sugerowano.

Medialna burza

W mainstreamowych mediach filmy o wymowie antyaborcyjnej skazane są nie na rzeczową ocenę, ale na potępienie. Podobnie jak filmy czy programy, w których znajdzie się chociaż cień krytyki wobec małżeństw jednopłciowych, nachalnej promocji ruchów LGBT czy działań mających na celu destrukcję tradycyjnych wartości rodzinnych. Każdy z przeciwników takich działań zyskuje miano fanatyka czy faszysty. O tym, jaki powinien być stosunek do tych problemów, świadczy prawdziwa erupcja telewizyjnych seriali, w których każda perwersja, może z wyjątkiem pedofilii, urasta do rangi cnoty. A tę należy chronić za wszelką cenę. Nie mam wątpliwości, że to nie marsze równości, ale propaganda płynąca z masowo oglądanych produkcji rozrywkowych kształtuje dzisiaj świadomość młodego pokolenia, czego skutki są już dziś widoczne. Czy jest szansa, by ten trend zahamować?

Dostępne jest 15% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji