Nowy numer 34/2019 Archiwum

Moc w słabości się doskonali

O przełamywaniu barier w życiu osób niepełnosprawnych mówi Marlena Maląg, prezes PFRON.

Maciej Kalbarczyk: Z jakimi problemami w dostępie do instytucji publicznych zmagają się osoby niepełnosprawne?

Marlena Maląg: Z rozmów, które prowadzimy zarówno bezpośrednio z osobami niepełnosprawnymi, jak i reprezentującymi je organizacjami, wynika, że największym problemem są bariery architektoniczne oraz informacyjno-komunikacyjne. To np. brak wind, podjazdów czy sygnalizacji dźwiękowej. W zakresie dostępności mamy jeszcze dużo do zrobienia. Pracujemy nad tym w ramach zainicjowanego przez premiera programu Dostępność Plus.

Czy przełomem w tej sprawie może okazać się ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami?

Głęboko w to wierzę. Sejm przyjął tę ustawę niemal jednogłośnie, ponad podziałami. W ten sposób Polska, po USA, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Norwegii i Finlandii, stała się szóstym państwem na świecie, które systemowo będzie podejmować działania na rzecz dostępności. Te przepisy obejmują swoim działaniem nie tylko osoby niepełnosprawne, ale również matki z dziećmi i seniorów. Naszym celem jest dążenie do sytuacji, w której wszyscy będą mogli samodzielnie korzystać z usług i przestrzeni publicznych.

Jednym z instrumentów, które to umożliwią, ma być skarga na brak dostępności.

Dostępne jest 16% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji