Nowy numer 34/2019 Archiwum

Na nich zakrzepła krew zdarzeń

Listy wydobyte z archiwów lagrowych i więziennych, z prywatnych zasobów, gdzie chroniono je jak największy skarb, po latach zdumiewają siłą ekspresji i głębią myśli.

Nieprzebrane bogactwo treści będących świadectwem ludzkiej szlachetności i odwagi zebrała Lucyna Sadzikowska w książce zatytułowanej „Listy z obozów i więzień 1939–1945. Wybrane zagadnienia”. To głosy z Auschwitz, Majdanka, Ravensbrück, Dachau czy Moabitu, które teraz opowiadają najbardziej osobiście o czasie Zagłady, stanowiąc groźne memento. Wnikliwa analiza autorki odkrywa w nich całe pokłady znaczeń i taki świat wartości, który na nowo ukazuje swoją aktualność. Potwierdza też tę prawdę, o której pisał ks. prof. Konstanty Michalski, że człowiek w sytuacji granicznej potrafi wznieść się na szczyty heroizmu albo stać się bestią.

Sadzikowska prowadzi nas jak doświadczony przewodnik przez codzienność obozową i odświętność, gdy przychodziły listy i paczki pełne uczuć od najbliższych. A także przez apele, karcery i morderczą pracę – komentując analizowane treści wnikliwie i niebanalnie. Analizuje korespondencję, wydobywając z niej głębokie szyfry i odcienie znaczeń, troskę i solidarność między światem więźniów i światem zza kolczastych drutów. Dostrzega, jak w tej korespondencji „pulsuje prawda i piękno”.

Dostępne jest 52% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji