Nowy numer 41/2019 Archiwum

Żydowska mama katolickiej świętej

Matka Edyty Stein była kobietą prostą, ale jednocześnie bardzo mądrą. Potrafiła patrzeć sercem na dorastanie swej córki - mówi dr hab. Halina Dudała, historyk i archiwista, fanka Karmelu i św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein).

To oczywiste, że matka czy szersza rodzina mają wpływ na wychowanie dziecka.

To prawda. Ale takie historie mogą dodać odwagi współczesnym rodzicom zmagającym się z różnymi problemami wychowawczymi. Czasem te problemy widać bardzo wyraźnie. Tak było np. z siostrą Małej Tereski z Lisieux, Leonią. Miała w życiu wiele momentów, które można byłoby uznać za porażki - jej samej, jej rodziców, całej rodziny. Ale kiedy się popatrzy na całość jej życia, to widać, że miłość rodziców, cierpliwe trwanie przy córce, nieocenianie i nieporównywanie z innymi, pomogły jej odnaleźć i zrealizować powołanie.

Choć - w przeciwieństwie do wszystkich pozostałych sióstr - nie było to powołanie karmelitanki, lecz wizytki.

I to mi się właśnie podoba! Ja kocham Karmel, ale najwyraźniej Leonia potrzebowała do rozwoju innego środowiska. Widać, że to była wielka indywidualistka.

Wracając do Augusty Stein, zastanawiam się, czy ona sama była zadowolona z siebie jako matki. Bo nigdy nie zaakceptowała decyzji Edyty o wstąpieniu do Karmelu.

Edyta Stein pytana przez znajomych o motywy swojej decyzji wstąpienia do Karmelu odpowiadała: ”Secretum meum mihi” (Moja tajemnica jest moja). Myślę, że taką tajemnicą, której nie musimy odkrywać, jest także to, o co pan pyta.

Warto jednak zauważyć, że w tekście autobiografii napisanej przez Edytę Stein już w klasztorze uderza, z jaką miłością i wdzięcznością pisze o swojej matce. Bo Augusta rozumiała, że - nie lekceważąc rozumu i doświadczenia życiowego - trzeba umieć patrzeć na dorastanie naszych dzieci i ich decyzje głęboko, sercem.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL