Nowy numer 33/2019 Archiwum

Zdrowe mamy

O wpływie karmienia piersią na zdrowie kobiet opowiada Karolina Roztocka.

Anna Leszczyńska-Rożek: Skąd wziął się pomysł na kampanię #PiersiąZdrowiej?

Karolina Roztocka: Kiedy zostałam mamą, uderzyła mnie spora liczba mitów związanych z karmieniem piersią. Najbardziej zaskakująca była ilość sprzecznych informacji na temat badań w ciąży i podczas karmienia.

O jakie badania chodzi?

Głównie o badania piersi. Utarło się takie stwierdzenie, że podczas ciąży i karmienia nie ma potrzeby ich robić. Przeprowadziłam eksperyment. Pytając kilku lekarzy ginekologów o skierowanie na USG piersi, spotkałam się z opiniami, że nie ma takiej potrzeby, że dopiero po ciąży albo po zakończeniu laktacji… Bardzo mnie to zaskoczyło. Znam kobiety, które rodząc np. troje dzieci w krótkich odstępach czasu, nie badają się przez ponad 10 lat. To nieporozumienie i spore niedopatrzenie, które może zaskoczyć chorobą. Długie karmienie co prawda zmniejsza ryzyko wystąpienia raka piersi czy jajnika, ale nie daje stuprocentowej ochrony. Każda kobieta powinna robić profilaktyczne badanie USG bez względu na stan, w jakim się znajduje.

To był impuls do rozpoczęcia kampanii?

Dostępne jest 31% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Polecamy

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL