Nowy numer 43/2020 Archiwum

Seniorzy za kółkiem

Starsi kierowcy to norma na naszych drogach. Na co powinni zwracać uwagę, poruszając się samochodami?

Prowadzone od lat badania nad tą grupą wiekową wykazują, że wzrost liczby kierowców powyżej 55. roku życia ma nieznaczny wpływ na liczbę kolizji i wypadków. Jednak swoje ograniczenia psychofizyczne starsi kierowcy rekompensują wolniejszą i bezpieczniejszą jazdą po znanych i mniej ruchliwych drogach. Unikają też jazdy nocą, na dłuższych dystansach i pod wpływem alkoholu czy innych środków odurzających. Ponad 80 proc. kierowców seniorów uważa, że używanie podczas jazdy samochodem telefonu komórkowego jest niebezpieczne. Jak podaje Instytut Transportu Samochodowego, niemal 50 proc. wypadków z udziałem osób starszych ma miejsce w pobliżu skrzyżowań. To właśnie tam kierowca musi podejmować sporo decyzji w krótkim czasie, a do tego potrzebne są: koncentracja, refleks, dobry słuch i wzrok oraz sprawność ruchowa.

Jak ocenić swoje umiejętności kierowania samochodem, tak aby jazda była bezpieczna nie tylko dla kierowcy, ale i dla innych użytkowników dróg?

Co kraj, to obyczaj

W różnych państwach na świecie kierowców w słusznym wieku obowiązują różne prawa. W Kanadzie po 80. roku życia kierujący pojazdami otrzymują z odpowiednim wyprzedzeniem list o wygaśnięciu prawa jazdy. Jeśli chcą nadal prowadzić auto, muszą co dwa lata przejść specjalne szkolenie i badania wzroku. W trakcie szkoleń kierowca musi także zdać egzamin teoretyczny (w niektórych przypadkach również praktyczny) oraz wziąć udział w wykładzie o zagrożeniach w ruchu drogowym związanych z wiekiem. Podobnie wygląda to w USA, choć tam wymogi przeprowadzenia badań i testów mają różny zakres i uzależnione są od wieku kierowcy. Badania i testy potrzebne do przedłużenia ważności prawa jazdy mogą być zlecone także na podstawie zastrzeżeń odnośnie do stanu zdrowia, które zgłaszają policja, sąd, rodzina czy przyjaciele. W Niemczech seniorzy dobrowolnie biorą udział w seminariach, podczas których mogą sprawdzić swoje zachowania i przyzwyczajenia związane z prowadzeniem samochodu. Dowiadują się też o nowych przepisach ruchu drogowego. W Holandii po zakończeniu kursu odświeżającego wiedzę o przepisach i prawidłowym prowadzeniu samochodu seniorzy dodatkowo otrzymują raport o swoich słabych i mocnych stronach. Tam, podobnie jak w Niemczech czy Skandynawii, kursy te są dobrowolne. W Australii podczas warsztatów „Years ahead” mogą dowiedzieć się też, jak wybrać bezpieczny i odpowiednio przystosowany do wieku kierowcy samochód.

W Polsce wciąż niewiele jest programów adresowanych do starszych kierowców oraz instruktorów prawa jazdy. „Kierowca 50+” to projekt dla ośrodków szkoleniowych kształcących kierowców powyżej 50. roku życia, stworzony w Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Dzięki niemu seniorzy mogą dowiedzieć się, jak związane z wiekiem zmiany wpływają na ich zdolność prowadzenia pojazdów, odświeżyć sobie znajomość przepisów ruchu drogowego i techniki jazdy w mieście.

Wiele praktycznych informacji o szkoleniach dla starszych kierowców znajduje się na stronie internetowej seniorzynadrodze.pl stworzonej przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Projekt obejmuje wiele miast w całej Polsce i cieszy się dużym zainteresowaniem.

Bezpiecznie i pewnie

Lepszy komfort jazdy i bezpieczeństwo na drogach starszym kierowcom zapewni kilka elementów, na które powinni zwracać uwagę, poruszając się po drogach. Przede wszystkim najważniejsza jest ocena stanu zdrowia. Ostrość widzenia i dobry słuch oraz koordynacja wzrokowo-ruchowa to ważne elementy dla kierowcy. Istotny jest też rodzaj przyjmowanych leków. Niektóre z nich mogą osłabiać zdolność koncentracji czy powodować senność, co ma znaczący wpływ na refleks i umiejętność podejmowania szybkich decyzji. W tej kwestii dobrze jest skonsultować się z lekarzem.

Warto też regularnie sprawdzać swoje umiejętności w praktyce. Podczas jazdy z instruktorem można sprawdzić swoje mocne i słabe strony. Istotne też jest dobranie odpowiedniego modelu samochodu z ułatwiającym prowadzenie wyposażeniem. Pomocne są szczególnie czujniki cofania, kontrola trzymania się pasa ruchu czy automatyczna skrzynia biegów. Lepszy komfort przy wsiadaniu i wysiadaniu zapewnią obracające się siedzenia.

Pamiętajmy, że bezterminowe prawo jazdy nie zwalnia z systematycznego kontrolowania zdolności i umiejętności prowadzenia samochodu.•

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama