GN 28/2019 Archiwum

Sokoły na kominach

O cenach ciepła, nowoczesnych technologiach i ochronie przyrody mówi prezes PGE Energia Ciepła Wojciech Dąbrowski.

Bogumił Łoziński: Niech Pan poradzi Polakom – jak się najtaniej ogrzewać?

Wojciech Dąbrowski: Najważniejsze, aby ogrzewać się jak najzdrowiej i jednocześnie jak najefektywniej. Dlatego najkorzystniej jest podłączać się do ciepła sieciowego, płynącego z naszych elektrociepłowni. One są wyposażone w najnowocześniejsze urządzenia oczyszczające spaliny – instalacje odpylania, odazotowania oraz mokrego odsiarczania.

Obraz wielkiego dymiącego komina kojarzy się z truciem środowiska.

To, co popularnie określane jest jako dym, to w rzeczywistości spaliny pochodzące z procesu spalania paliwa. Wykorzystana w naszych elektrociepłowniach technologia pozwala na pozbycie się niemal całości zanieczyszczeń. W elektrofiltrach wyłapywane jest ponad 99 proc. pyłów. Następnie spaliny oczyszczane są ze związków siarki i pozostałych pyłów w instalacji mokrego odsiarczania spalin. W efekcie spaliny na wylocie z komina składają się głównie z azotu, tlenu, dwutlenku węgla i pary wodnej. Najlepszym dowodem na to, że powietrze w bliskości naszych zakładów jest czyste, może być fakt, iż na kominach naszych elektrociepłowni osiadły chronione w Polsce sokoły wędrowne.

Nie zakładacie im masek przeciwgazowych?

Dostępne jest 12% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji