Nowy numer 18/2021 Archiwum

Atak na uczennice katolickiej szkoły w Japonii

Dwie osoby nie żyją a kilkanaście zostało rannych po ataku nożownika na autobus szkolny w japońskim mieście Kawasaki. Uzbrojony w dwa noże 50-letni mężczyzna napadł na grupę 30 nastoletnich uczennic z katolickiej szkoły. Po interwencji kierowcy odszedł i sam ranił się w szyję.

W wyniku tragicznego ataku, 18 osób, w tym 16 uczennic szkoły podstawowej Caritas zostało przewiezionych do pobliskich szpitali w Kawasaki. 12 letnia szóstoklasistka oraz 30 letni mężczyzna, prawdopodobnie ojciec jednej z uczenic, zmarli w wyniku odniesionych ran. Na skutek samookaleczenia zmarł również sprawca tragedii. Wśród hospitalizowanych uczniów są dzieci w wieku zaledwie 6 lat. Troje znjaduje się w bardzo ciężkim stanie.

Świadek zdarzenia powiedział japońskiej telewziji publicznej NHK, że kiedy usłyszał sygnał kilku karetek pogotowia, wyszedł przed dom i zobaczył 3 pokrawionych dorosłych, którzy leżeli na ziemi. Kilka uczennic leżało ok. 20 m od przystanku autobusowego, a ich tornistry były porozrzucane.

Tragedia jest dla wszystkich wielkim zaskoczeniem, gdyż Japonia jest krajem, gdzie można czuć się bezpiecznie na ulicy i dzieci od pierwszych klas szkoły podstawowej dostają do szkoły bez opieki rodziców. Dyrektor zaspołu szkół odwołał zajęcia w przedszkolu i w szkole podstawowej. Wieczorem szkoła ma przeprowadzić spotkanie z rodzicami oraz konferencję prasową. Policja prowdzi śledztwo w sprawie motywów dokonanej zbrodni. Znaleziono także plecak z nożem, który prawdopodobnie należał do napastnika.

Zespół żeńskich szkół katolickich Caritas prowadzi edukację od przedszkola do liceum. Jest to jedyna katolicka placówka oświatowa funkcjonująca w mieście Kawasaki. Gimnazjum i liceum zostały założone przez zakon sióstr Caritas z Kanady w 1961 r. Dwa lata póżniej otwarto również szkołę podstawową. Na wszystkich szczeblach uczy się ok. 650 uczniów, którym towarzyszy ponad 50 nauczycieli. Zarówno przedszkole jak i szkoły cieszą się dobrą renomą w regionie.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama