Nowy numer 42/2019 Archiwum

W drodze do klasztoru

Długo uważano, że obraz ten przedstawia wniebowzięcie Matki Bożej.

Dziwiono się tylko, że Maryi nie witają w niebie Chrystus i aniołowie. Tymczasem dzieło francuskiego artysty nie przedstawia wcale Maryi, lecz epizod z życia Rity z Cascii, świętej żyjącej na przełomie XIV i XV wieku.

Rita (to zdrobnienie od włoskiego imienia Margarita) od wczesnej młodości chciała być zakonnicą, ale poddała się woli rodziców i wyszła za mąż. Po śmierci męża i dzieci postanowiła spełnić swoje marzenie i wstąpić do klasztoru augustianek w Cascii, niewielkiej miejscowości koło Spoleto. Siostry początkowo nie chciały jej przyjąć, ponieważ w okolicy głośno było o sporach rodziny Rity z rodziną jej męża (małżeństwo nie było udane). Ricie udało się załagodzić spory, poza tym – jak głosi legenda – dopomogło jej cudowne wydarzenie. Pewnej nocy, podczas snu, została przeniesiona do klasztoru przez świętych Jana Chrzciciela i Augustyna. Siostry zastały ją rano w klasztornym kościele, do którego nie mogła się dostać w sposób zwyczajny (drzwi były zamknięte).

Cudowne przeniesienie Rity do klasztoru jest właśnie tematem obrazu. Nicolas Poussin zrezygnował z malowania świętych, którzy mieli przenosić Ritę. Święta sama lewituje w chmurach, oświetlona nadnaturalnym światłem. Z tą sceną kontrastuje bardzo realistycznie i szczegółowo pokazany krajobraz miasta, które mija św. Rita. Uczeni nie mają wątpliwości, że to Spoleto w Umbrii.

Obraz powstał kilka lat po beatyfikacji Rity. Papież Urban VIII wyniósł ją na ołtarze w 1628 r. Kanonizacji dokonał w 1900 r. Leon XIII. Święta Rita, choć żyła w średniowieczu, otoczona jest obecnie bardzo dużym kultem. Jest patronką od spraw trudnych i beznadziejnych, matek i kobiet we wszystkich stanach.

Leszek Śliwa

AUTOPROMOCJA. Chcesz lepiej poznać malarstwo religijne?

Tajemnice religijnego malarstwa. Leszek Śliwa

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa

Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”

Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.

Kontakt:
leszek.sliwa@gosc.pl
Więcej artykułów Leszka Śliwy

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji