Nowy numer 42/2019 Archiwum

Czego nie zauważył reżyser

Po obejrzeniu „Tolkiena” narzuca się prosta odpowiedź: znaczenia wiary w życiu pisarza.

Nie jest kwestią przypadku, że od wielu lat katolicy diecezji Plymouth starają się o podjęcie procesu informacyjnego, który otworzyłby drogę do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego pisarza. Tolkien był katolikiem, prowadził bogate życie religijne. O swojej trylogii „Władca Pierścieni” napisał, że jest dziełem „zasadniczo religijnym i katolickim”.

Nie chciałbym recenzować filmu fińskiego reżysera Dome Karukoskiego, ale po obejrzeniu narzuca się refleksja, że – podobnie jak inne produkcje Disneya – pomija prawie zupełnie znaczenia wiary w życiu pisarza. Co prawda, pojawia się tu postać katolickiego księdza, który opiekował się nim po śmierci matki, ale to właściwie wszystko. A przecież Tolkien od dzieciństwa regularnie uczestniczył we Mszy św., a służąc w wojsku w czasie I wojny światowej, kiedy tylko miał okazję, starał się znaleźć w pobliżu kościół. Nie zobaczymy go w scenie modlitwy, nie znajdziemy nawet sceny rozmowy na tematy religijne, chociaż trudno przypuszczać, by nie poruszał tego tematu w czasie spotkań z przyjaciółmi. Właściwie nie wiemy, czy był w ogóle człowiekiem wierzącym. Dlaczego twórcy nie  uwzględnili problemu wiary w życiu pisarza? Wydaje się, że chociaż reżyser określa się fanem jego twórczości, nie czuje tego tematu, a studio Disneya wycina wszelkie religijne odniesienia ze swoich filmów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza

Zobacz także

 • gut
  13.05.2019 14:32
  Od Pana Autora to się dużo naprawdę Interesujących rzeczy dowiedzieć! ;)
  doceń 4
 • Tomko
  15.05.2019 22:25
  Tekst, który uzupełnia film. I bardzo dobrze.
  doceń 0
 • pestka
  01.07.2019 00:35
  Miłośnicy Tolkiena dzielą się na dwie grupy. Graczy komputerowych dostrzegających tylko smoki i orków, oraz tych którzy widzą związki z głębokim chrześcijaństwem autora.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji