Nowy numer 17/2019 Archiwum

Pascha po przejściach

Czy Msza Wieczerzy Pańskiej od początku była częścią Triduum Paschalnego? Dlaczego Wigilię Paschalną celebrowano kiedyś w poranek Wielkiej Soboty? I jak doszło do oddzielenia świąt paschalnych od żydowskiej Paschy? Najświętszy w Kościele czas i liturgia mają burzliwą historię.

Ksiądz Franciszek Blachnicki powtarzał, że Triduum Paschalne to najważniejsze rekolekcje Kościoła. I że nie ma prawdziwej odnowy Kościoła bez odnowy przeżywania Triduum. Przesada? – Zmartwychwstanie trzeba obwieszczać przez cały rok, a to jest związane z całoroczną działalnością duszpasterską Kościoła. Dlatego Triduum jest papierkiem lakmusowym pokazującym, na ile Kościół jest żywy – przekonuje ks. Emanuel Pietryga, proboszcz parafii św. Jadwigi w Chorzowie. A skoro mówimy o najważniejszej liturgii Kościoła, nic dziwnego, że spór o jej kształt należał do najważniejszych od początków chrześcijaństwa.

Północ to nie zachód

Dostępne jest 7% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji