Nowy numer 7/2019 Archiwum

Przerwana misja

Wydalenie konsula Sławomira Kowalskiego z Norwegii to dobra okazja, aby zapytać, gdzie są granice ingerencji obcego państwa w polską rodzinę.

Pod koniec stycznia norweskie MSZ poinformowało swojego polskiego odpowiednika, że podjęło decyzję o wydaleniu z Norwegii naszego konsula, dr. Sławomira Kowalskiego. Według rzeczniczki norweskiego MSZ, Ane Haavardsdatter Lunde, „przyczyną decyzji o wydaleniu jest niezgodna z rolą dyplomaty działalność konsula w kilku sprawach konsularnych, w tym jego niewłaściwe zachowanie wobec funkcjonariuszy publicznych”. Polski dyplomata dostał trzy tygodnie na opuszczenie Norwegii.

To zaskakująca decyzja, gdyż dr Kowalski dwa lata temu został wyróżniony w konkursie na konsula roku, organizowanym przez polskie MSZ, za „adekwatne działania i umiejętną współpracę ze stroną norweską w sprawach małoletnich obywateli polskich znajdujących się pod opieką miejscowych służb socjalnych”. Polskie władze odrzuciły zarzuty strony norweskiej.

Dostępne jest 9% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji