Nowy numer 42/2019 Archiwum

Niepokalana i sekretarka Hitlera

Czy mogły wybrać inaczej?

Na początku powiedzmy jasno: niepokalane poczęcie Maryi to nie to samo co dziewicze poczęcie Jezusa. Niepokalane poczęcie oznacza, że Maryja od początku swego istnienia, od poczęcia, nie była dotknięta skażeniem grzechu pierworodnego. Mówię o tym, bo jest w tej kwestii trochę zamieszania - być może dlatego, że dzisiejsze czytanie Ewangelii relacjonuje scenę, gdy Archanioł Gabriel zwiastuje Maryi, że pocznie Syna Bożego, a Ona przyjmuje tę misję.

Maryja była w sytuacji wyboru. Jak Ewa w raju. Każda z nich mogła wybrać: zgodzić się na wolę Boga (dobro) lub nie (zło). Maryja zachwyca tym, że wybrała dobro. Czy mogła inaczej? I czy Ewa mogła wybrać inaczej?

Osobista sekretarka Hitlera Traudl Junge - już jako staruszka - wystąpiła w ostatniej, przejmującej scenie filmu fabularnego o samej sobie i o Hitlerze ("Upadek"). Przyznała, że prawda ujawniona podczas procesu w Norymberdze wstrząsnęła nią. Zarazem jednak nie była w stanie zobaczyć związku tych zbrodni ze swoją własną przeszłością. To się zmieniło, gdy przeszła obok tablicy upamiętniającej Sophie Scholl. Obie pochodziły z Bawarii, były niemal rówieśnicami. W tym samym roku, gdy Traudl zaczęła pracę u fuehrera, Sophie została stracona za udział w organizacji antyhitlerowskiej. - Wtedy dopiero zrozumiałam, że młodość nie jest żadnym usprawiedliwieniem i że mogłam odkryć prawdę (podkreślenie moje - J.D.) - wyznała Traudl Junge.

Ja - i chyba nie tylko ja - mam skłonność do popełniania zła i mówienia: "Nie mogłem inaczej". Albo przynajmniej: "Nie potrafiłem inaczej". Potakuje mi psychologia, która całkiem przekonująco dowodzi, że moja wola nie jest znowu taka wolna. (Pseudo)teologiczne uzasadnienie też podobno można dorobić do wszystkiego. Tylko co z tego? To mi nigdy nie pomagało. Dziękuję Bogu za to, że - poprzez ból - dochodziłem do momentów, w których byłem w końcu w stanie wyznać sobie i Jemu : "Tak, to była moja decyzja. Zła decyzja". Wtedy Bóg okazywał mi swoje miłosierdzie. Dopiero to sprawiało mi głęboką ulgę.

O tym są dzisiejsze czytania biblijne. Popełniłem zło - jak Ewa/Traudl. Choć mogłem wybrać dobro - jak Maryja/Sophie. Bóg poprowadził mnie przez cierpienie, żebym to zrozumiał. A kiedyś - ufam - weźmie mnie do nieba, bo z miłości przeznaczył mnie dla siebie jako przybranego syna.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jarosław Dudała

Redaktor serwisu internetowego gosc.pl

Dziennikarz, z wykształcenia prawnik, były korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej w Katowicach. Współpracował m.in. z Radiem Watykańskim i Telewizją Polską. Od roku 2006 r. pracuje w „Gościu Niedzielnym”. Jego obszar specjalizacji to problemy z pogranicza prawa i bioetyki. Autor reportaży o doświadczeniach religijnych.

Kontakt:
jaroslaw.dudala@gosc.pl
Więcej artykułów Jarosława Dudały

 

Zobacz także

 • tomak
  12.12.2018 13:00
  @Tereska Trzeba odróżniać Boską przedwiedzę od Boskiej predestynacji. Z tego, że Bóg zna przyszłość (nasze wszystkie czyny i zachowania do końca naszego życia), nie wynika, że ta wiedza nas ogranicza, determinuje do takiego czy innego działania, bo my nie wiemy tego, co wie o nas Bóg. Natomiast niektórzy (zwłaszcza Luter i Kalwin w skrajnej postaci) uważali coś więcej, że to Bóg z góry przeznaczył jednych do zbawienia, drugim na potępienie. To nie jest pogląd katolicki (jest błędny, heretycki). Takiej predestynacji nie ma. I w taki sposób Bóg nas nie ogranicza ani tym bardziej nie determinuje.
 • Elementh
  12.12.2018 18:24
  Wszedłem sobie z ciekawości na forum i widzę że nic się nie zmieniło: Dremor i jego ekipa dalej manipulują prawda i teologia katolicka żeby udowodnić swoje wrogie Kościołowi postulaty. Oczywiście wszystko pod płaszczykiem troski o katolików. Zresztą manipulacje Dremor i jego gwardia przybocznej były tu już tak wiele razy wyjaśniane, że wnikliwi czytelnicy wiedza o co mi chodzi. Módlmy się za ludzi pokroju Dremor którzy pod pozorem dobra usiłują niszczyć i jątrzyć w Kościele od środka.
 • Elementh
  13.12.2018 14:24
  Wiele już razy udowodniłem Twoje manipulacje ale Ty dalej idziesz w zaparte i niczego w swoim postępowaniu nie zmieniasz. Przestałem już dyskutować z Tobą (bo równie dobrze można usiłować przekonać do czegoś słup soli) a skupiłem się na ostrzeganiu ludzi przed Twoja szkodliwa działalnością, nie muszę zresztą robić tego zbyt często bo wiele innych osób też przejrzało Twoje nieustanne manipulacja. Jesteś człowiekiem inteligentnym i oczytanym dlatego żonglowanie półprawdami wychodzi Ci wspaniałe, naszczescie coraz więcej osób zaczyna już dostrzegać kim tak naprawdę jesteś - człowiekiem, który usiłuje skłócić katolików od wewnątrz.
 • Tereska
  14.12.2018 15:34
  @Dremor - Maryja wybrała Boży Plan. Zgodziła się sama. Nie została Jej narzucona ta rola bez wolności. A Pan Bóg Maryję wywyższył wolnością od grzechu wiedząc, że Ona sama się na to zgodzi. Bez przymusu. Każdy ma wolną wolę i sam wybiera.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji