Nowy numer 17/2024 Archiwum

„Ciemnogród” w Siedmiogrodzie

Rumunia była o krok od zapisania w konstytucji definicji małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny. Co poszło nie tak?

Pewnie najwięksi futuryści żyjący przed wiekami nie przewidzieli, że w XXI wieku trzeba będzie zabiegać o gwarantowanie w najważniejszych dokumentach państwowych tego, co było jasne od stworzenia świata. Dziś mamy taki klimat, przynajmniej w Europie, że definicja małżeństwa jest kwestią wyboru cywilizacyjnego. Wydawało się, że w Rumunii, która należy do najbardziej konserwatywnych krajów w UE, referendum w tej sprawie będzie formalnością. Zwłaszcza że ponad 3 mln obywateli (6-krotnie więcej niż wymagane 500 tys.) podpisało się pod postulatem potwierdzenia w konstytucji definicji małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny. Referendum jednak jest nieważne, bo do urn poszło ledwie 20 proc. uprawnionych, a wymagane minimum to 30 proc. W efekcie w konstytucji pozostaje zapis, że małżeństwo to „związek małżonków”, co w sytuacji gdy w kilkunastu krajach europejskich uznaje się „małżeństwa” homoseksualne, daje możliwość wprowadzenia tego samego w Rumunii. Przy tak szerokiej definicji małżeństwa można tworzyć dowolne konfiguracje. Dlaczego konserwatywna Rumunia nie zdobyła się na nazwanie rzeczy po imieniu?

Dostępne jest 14% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny