GN 32/2018 Archiwum

Zabójczy odlot

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Czy zmiana prawa skutecznie ochroni nas przed śmiercionośnymi dopalaczami?

To nie są zdrowe rzeczy, często robią je w garażu. Kiedy Mocarz cię dopadnie, wylądujesz na cmentarzu – przekonywał raper Gisu w materiale opublikowanym na YouTubie w lipcu 2015 r. Ówczesny p.o. główny inspektor sanitarny Marek Posobkiewicz z wyraźnym dystansem do swoich umiejętności wokalnych obiecywał, że przestanie śpiewać, jeśli tylko w Polsce uda się rozwiązać problem dopalaczy. Sytuacja rzeczywiście była poważna – w ciągu kilkunastu miesięcy zanotowano 7 tys. przypadków zatruć produktami, których składu nikt nie był w stanie określić. Na nic zdały się podjęte 5 lat wcześniej działania: spektakularne akcje zamykania coffeshopów i regularne aktualizowanie listy substancji zakazanych. Handel przeniósł się do internetu, a drobne modyfikacje składu chemicznego preparatów pozwalały „przedsiębiorcom” łatwo obejść prawo.

Dostępne jest 9% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji