Nowy numer 50/2018 Archiwum

(Nie)ludzkie stanowisko poseł Lichockiej

Zdaniem posłanki PiS projekt chroniący chore dzieci przed odebraniem życia poprzez aborcję jest nieludzki. Otóż nie. Z pewnością należy jednak zadać pytanie o to, czy pogląd pani poseł jest ludzki.

Poseł Joanna Lichocka z PiS spotkała się w Bochni z wyborcami. Podczas spotkania wypowiedziała się na temat obywatelskiego projektu "Zatrzymaj aborcję", którego celem jest taka zmiana przepisów prawa, aby aborcja dzieci z podejrzeniem choroby czy niepełnosprawności była w Polsce nielegalna. Podkreśliła m.in., że projekt nie jest projektem autorstwa PiS, ale "firmowanym przez Kaję Godek i środowiska, które z PiS mają niewiele wspólnego". Lichocka stwierdziła też, że projekt jest "nieludzki" i "zakłada nadrzędność interesów dziecka nienarodzonego nad życiem i zdrowiem kobiety".

Jeśli zdaniem pani poseł nieludzkie jest stawianie interesów dziecka nienarodzonego ponad życiem i zdrowiem kobiety, to spieszę z wyjaśnieniem, że tak nie jest, a pani Lichocka najwyraźniej nie przeczytała projektu, który budzi w niej tyle emocji. Projekt "Zatrzymaj aborcję" w ogóle nie odnosi się do przesłanki zagrożenia życia czy zdrowia kobiety, ma na celu jedynie zakazanie zabijania dzieci podejrzanych o chorobę czy niepełnosprawność. Wygląda więc na to, że Lichocka albo projektu nie przeczytała, albo nie zrozumiała, albo celowo wprowadza zamieszanie. Szczerze mówiąc mam nadzieję, że mamy do czynienia z pierwszym lub drugim wariantem. Bo to świadczyłoby jedynie o niedbalstwie, niekompetencji lub zwykłym przemęczeniu pani poseł, która zwyczajnie mogłaby doczytać projekt i ze swojej oceny po prostu się wycofać, popierając proponowane przez 830 tys. obywateli zmiany. Wariant trzeci niestety sugerowałby postawę cyniczną.

Jeśli w proponowanym obywatelskim projekcie dochodzi do zestawienia praw kobiety i praw dziecka, to na szali po stronie kobiety (a właściwie nie tylko jej, ale OBOJGA RODZICÓW) mamy prawo do komfortu, a po stronie dziecka prawo do życia. I nieludzkie jest dawanie w tym zestawieniu pierwszeństwa prawu do komfortu. 

A jeśli chodzi o stwierdzenie, że projekt "Zatrzymaj aborcję" jest firmowany przez "środowiska, które z PiS mają niewiele wspólnego"... Hmmm... Jeśli pani poseł tak uważa, to mam nadzieję, że te 830 tys. wyborców podpisanych pod projektem będzie pamiętało w kolejnych wyborach, że z "PiS ma niewiele wspólnego". 

 

« 1 »
oceń artykuł

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

 • Żona i matka
  23.04.2018 20:33
  Matka/ojciec, którzy potrafią kochać, nigdy nie zabiją swojego dziecka. Dzieci giną z rąk zwyrodmialczyń i wygodnisów.
  doceń 5
 • obszcz'estwo
  23.04.2018 21:25
  Jestem za ochroną życia chorych dzieci jednak brak odpowiedniej pomocy dla rodziców takich dzieci przy jednoczesnym dążeniu do ochrony życia poczętego jest jednak trochę chore.
 • arte
  23.04.2018 21:54
  Pytanie do autora tekstu. W Sejmie protestują rodzice dorosłych niepełnosprawnych. Gdzie są obrońcy życia? Gdzie jest Kaja Godek? Dlatego obrońcy życia nie wspierają rodziców w proteście, w walce o godne życie ich dzieci? To pan redaktor wykazał się niekompetencją i nie doczytał wypowiedzi posłanki. Posłanka wyraźnie, że zmuszenie kobiet do donoszenia najbardziej patologicznej ciąży jest nieludzkie. Naprawdę myśli Pan , że urodzenie dziecka ciężko upośledzonego lub terminalnie chorego nie wpływa na zdrowie kobiety i jej stan psychiczny? Proszę przestać opowiadać brednie i narzucać innym ortodoksyjny katolicyzm.
 • Eugeniusz_Pomorze_
  24.04.2018 01:35
  To, że rząd PiS nie wprowadził ani jednego najmniejszego nawet nakazu chronienia życia dzieci nienarodzonych, jakim byłby przynajmniej zakaz aborcji eugenicznej to bardzo, bardzo źle, ale jeszcze gorsze jest to, że ten rząd (rzekomo konserwatywny!) nic nie zrobił, by ludziom w mądrych kampaniach informacyjnych uczciwie pokazać, czym w rzeczywistości aborcja jest, jak jest straszną i jak straszne przynosi skutki dla wszystkich, zwłaszcza dla dzieci i dla matek. Sama kampania informacyjna nie grozi żadnymi protestami, dlaczego więc rząd jej nie przeprowadza? Dlaczego??? Jak katolik ma zagłosować na PiS, skoro PiS nie zrobił nic dla ochrony Życia, nawet tego co mógł zrobić... ???
  doceń 6

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.