Nowy numer 42/2018 Archiwum

Szydło zapowiada podwyżki emerytur

2019 to będzie ten rok, kiedy będziemy mogli przedstawić i zaproponować konkretne rozwiązania dotyczące podwyżki emerytur - powiedziała w poniedziałek wieczorem w TV Trwam wicepremier Beata Szydło.

Beata Szydło zapytana w "Polskim punkcie widzenia" o to, kiedy rząd PiS wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom seniorów odnośnie podniesienia emerytur, odpowiedziała, że prace dotyczące podwyżki emerytur trwają oraz że ich wysokość to "najpoważniejsze i największe wyzwanie", jeśli chodzi o politykę senioralną.

"To wymaga oczywiście czasu, to wymaga też zastanowienia. I zdajemy sobie również sprawę, że to przede wszystkim będzie uzależnione też od wzrostu gospodarczego, od sytuacji finansów, która jest dobra, ale potrzebujemy takiej pełnej stabilizacji, przeświadczenia, że system który będzie wprowadzony będzie system dobrym. Myślę, że 2019 rok to jest ten rok, kiedy będziemy mogli już przedstawić i zaproponować jakieś konkretne rozwiązania () - zaznaczyła wicepremier.

"W tej chwili pracujemy nad przygotowaniem projektu ustawy, wszystko będzie zależało jeszcze od procesu legislacyjnego" - powiedziała Beata Szydło, odnosząc się do kwestii minimalnej emerytury dla kobiet, które urodziły co najmniej czwórkę dzieci, osiągnęły wiek emerytalny, ale nie mają nawet minimalnego świadczenia. Wicepremier zapowiedziała, że zamiarem rządu jest to, "żeby ten projekt ustawy (...) wszedł jeszcze w tym roku w życie".

W sobotę w Warszawie odbyła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy pod hasłem "Polska jest jedna". Premier Mateusz Morawiecki w swoim wystąpieniu zapowiedział kilka nowych projektów, w tym mniejszy ZUS dla małych firm, obniżenie CIT dla małych i średnich firm do 9 proc., wyprawkę w wysokości 300 zł dla uczniów, 23 mld zł na program dla seniorów Dostępność+, przeznaczenie 5 mld zł na stworzenie nowego funduszu dróg lokalnych.

Premier zapowiedział również kompleksowy program dla rolników oraz dodatkową, minimalną emeryturę dla kobiet, które "osiągnąwszy wiek emerytalny nie mają minimalnej emerytury, a urodziły co najmniej czwórkę dzieci".

« 1 »

Zobacz także

 • PODAJ NICK
  17.04.2018 09:05
  Do tej pory połowa emerytów umrze z głodu i zgrzyzoty.
  doceń 2
 • Gość_2
  17.04.2018 09:36
  Pani Beato, nie chodzi o jakąś sztuczną i niesprawiedliwą podwyżkę emerytur z najniższego przedziału w stylu propozycji Kosiniaka-Kamysza (na szczęście PIS ją odrzucił) czy dokładanie tym co mało lat pracowali ale o sprawiedliwy system waloryzowania emerytur, by one nie traciły swojej siły nabywczej. Obecna waloryzacja (2,98%) to smutny żart, przy takich wzrostach cen jak n.p.: węgla (35%), lekarstw, jedzenia (5%-tak podał Rząd), i wielu innych niezbędnych dla emerytów wydatków oraz wzroście płac ponad 6%. To jakaś "chora" cecha wszystkich rządów, ta chęć obniżania emerytur ludziom którzy nieraz pracowali ok. 50 lat, przez wadliwy system waloryzacji. W Niemczech ceny stoją w miejscu, a waloryzacja emerytur jest wyższa niż w Polsce i wynosi od kwietnia 3,2%. Można to sobie sprawdzić. A proszę posłuchać co mówią emeryci nt. PIS. Najlepiej w przychodniach w długich kolejkach. A emerytów jest ponad 6 mln + ich rodziny.
  doceń 2
 • Stanisława
  17.04.2018 11:16
  Sadząc z dotychczas podejmowanych decyzji rządu pani premie B, Szydło i p. premiera M. Morawieckiego, to możemy się spodziewać, że sprawa poprawy życia emerytów, będzie poważnie potraktowana. Sprawa poprawy sytuacji rodzin była najważniejsza. Należy się uznanie i podziękowanie za wprowadzone programy, głównie 500+.
  doceń 2
 • Jakub
  18.04.2018 07:38
  Oczywiście tak, tylko czemu tak późno, czemu trzeba było czekać aż do końca kadencji. Odpowiedź prosta - by mieć kolejną marchewkę na wybory parlamentarne.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy