Nowy numer 42/2019 Archiwum

Prof. Andrzej Nowak ze Skrzydłami Dedala

Nagrodę Literacką Skrzydła Dedala, przyznawaną przez Bibliotekę Narodową, w 2017 roku otrzymuje profesor Andrzej Nowak, historyk i eseista, za całokształt dorobku, ze szczególnym uwzględnieniem trzytomowej publikacji "Dzieje Polski" - podała BN. Profesor jest również felietonistą "Gościa Niedzielnego".

Nagrodę Literacką Skrzydła Dedala, przyznawaną przez Bibliotekę Narodową, w 2017 roku otrzyma profesor Andrzej Nowak, historyk i eseista, autor wielu prac o historii Polski. Andrzej Nowak został nagrodzony za całokształt dorobku eseistycznego ze szczególnym uwzględnieniem trzech tomów "Dziejów Polski".

Jury nagrody pod przewodnictwem Włodzimierza Boleckiego, w którym zasiadają Tomasz Bocheński, Antoni Libera i o. Janusz Pyda OP, wyróżniło laureata "za imponującą opowieść o działalności pierwszych pokoleń Polaków, dzięki którym kształtowały się fundamenty kultury i państwowości polskiej".

Trzy tomy "Dziejów Polski" Andrzeja Nowaka ukazały się nakładem wydawnictwa Biały Kruk w latach 2014, 2015 i 2017. Pierwszy tom dzieła pt. "Dzieje Polski. Skąd nasz ród" opisuje czas polskiej historii od zarania do roku 1202. Drugi tom, opatrzony podtytułem "Od rozbicia do nowej Polski", przedstawia okres 1202-1340, a trzeci - "Królestwo zwycięskiego orła" - mówi o rządach Kazimierza Wielkiego aż do 1468 r., kiedy to odbywa się w Rzeczypospolitej pierwszy regularny Sejm. Prof. Nowak początkowo planował, że "Dzieje Polski" będą liczyły sześć tomów, obecnie planuje napisać 10 lub 11 części serii. Czwarty tom ma się ukazać jesienią 2018 r.

Nagroda Skrzydła Dedala jest przyznawana corocznie za książkę lub całokształt twórczości w dziedzinie literatury pięknej, a szczególnie prozy, krytyki literackiej, artystycznej, historii oraz szeroko rozumianej problematyki społecznej. Obok walorów poznawczych twórczości nominowanych autorów jury wysoko ceni także niekonwencjonalność sądów, odwagę i precyzję myśli oraz piękno słowa.

W zeszłym roku wyróżniono dwie pisarki - Renatę Lis za książkę "W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu" (Wydawnictwo Sic!) i Martę Kwaśnicką, autorkę książki "Jadwiga" (Teologia Polityczna). W roku 2015 Nagrodę Skrzydła Dedala otrzymał Przemysław Dakowicz za książkę "Afazja polska" (Wydawnictwo Sic!).

« 1 »

Zobacz także

 • kskiba19
  07.12.2017 00:22
  Stwierdzenia, że Polacy kolonizowali Ukrainę za I Rzeczypospolitej temu Panu wybaczyć nie można. Brytyjczycy kolonizowali wszytko co się dało, mordując i wyzyskując. Polacy Ukrainę zasiedlali.
  doceń 9
 • Gość
  25.02.2018 18:03
  za cóż ta nagroda?
  doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL