Nowy numer 25/2018 Archiwum

Jak Polacy oceniają pracę prezydenta i rządu?

52 proc. badanych dobrze ocenia pracę prezydenta Andrzeja Dudy; źle - 35 proc. - wynika z najnowszego sondażu Kantar Public. Bardziej podzieleni respondenci są w kwestii oceny pracy rządu Beaty Szydło - 44 proc. postrzega ją dobrze; dokładnie tyle samo jest zdania przeciwnego.

Pracownia Kantar Public (dawniej Zespół Badań Społecznych TNS Polska) w swym najnowszym badaniu spytała Polaków o ocenę działalności prezydenta, rządu i premier Beaty Szydło.

Z sondażu wynika, że praca prezydenta Andrzeja Dudy częściej oceniana jest dobrze (52 proc.) niż źle (35 proc.), przy czym odsetek ocen zdecydowanie złych (10 proc.) jest nieznacznie niższy niż odsetek ocen zdecydowanie dobrych (11 proc.). Co ósmy Polak (13 proc.) nie potrafi jednoznacznie ocenić działalności prezydenta.

W porównaniu z wynikami z poprzedniego miesiąca, ocena pracy Andrzeja Dudy niewiele się zmieniła. Obecnie o 2 punkty procentowe mniej respondentów niż w październiku, uważa, że prezydent dobrze wypełnia swoje obowiązki.

Najlepiej wypełnianie obowiązków przez Andrzeja Dudę oceniają wyborcy PiS (95 proc. ocen pozytywnych) oraz osoby o prawicowych poglądach politycznych (77 proc.). Najgorzej działalność prezydenta Dudy oceniają osoby popierające Nowoczesną (73 proc. ocen negatywnych), a także Platformę Obywatelską (68 proc.) oraz badani o lewicowych (61 proc.) i centrolewicowych (57proc.) poglądach politycznych.

Bardziej podzieleni Polacy są w kwestii oceny pracy rządu Beaty Szydło. Według Kantar Public niespełna połowa Polaków (44 proc.) dobrze ocenia działalność rządu, w tym jedynie 6 proc. uważa, że działa on zdecydowanie dobrze, a 38 proc., że raczej dobrze. Tyle samo badanych (44 proc.) źle wypowiada się o pracy rządu, przy czym 12 proc. zdecydowanie źle, a 32 proc. raczej źle. Co ósmy Polak (12 proc.) nie ma na ten temat wyrobionej opinii.

Pracownia wskazuje ponadto, że oceny rządu w listopadzie pogorszyły się w porównaniu do października.

Działalność rządu najlepiej oceniają wyborcy PiS (95 proc. ocen pozytywnych) oraz osoby o poglądach prawicowych (73 proc.). Najbardziej krytyczni w swojej ocenie są wyborcy Platformy Obywatelskiej (76 proc. ocen negatywnych) i Nowoczesnej (71 proc. ocen negatywnych), a także respondenci o poglądach centrolewicowych (73 proc.) i lewicowych (68 proc.).

Osoby, które deklarują, że interesują się polityką lepiej oceniają działalność rządu niż te, które nie interesują się polityką. Odsetek osób posiadających negatywną opinię rośnie wraz z poziomem wykształcenia respondentów.

Jeśli chodzi o premier Beatę Szydło, niemal połowa Polaków (48 proc.) pozytywnie ocenia pracę premier Beaty Szydło, natomiast 39 proc. wypowiada się na ten temat negatywnie. Pozostałe 13 proc. badanych nie ma sprecyzowanego zdania w tej sprawie. Odpowiedzi wyrażających zdecydowanie złą opinię jest o 3 punkty procentowe więcej niż tych zdecydowanie dobrych (14 proc. wobec 11 proc.). W porównaniu z wynikami z października ocena pracy premier Beaty Szydło w listopadzie utrzymuje się na podobnym poziomie.

Premier Szydło najwięcej ocen pozytywnych otrzymuje, podobnie jak rząd - od wyborców PiS (97 proc.) i osób o poglądach prawicowych (76 proc.). Największe poparcie i zadowolenie z pracy premier płynie ze strony osób starszych - 59 proc. osób w wieku 60 i więcej lat pozytywnie ocenia pracę Beaty Szydło.

Zdaniem ekspertki Kantar Public Agaty Zadrożnej choć oceny pracy rządu Beaty Szydło są podzielone, to nie mają one wpływu na postrzeganie działalności samej premier, z której podobnie, jak przed miesiącem, zadowolona jest połowa Polaków. "W świetle tych wyników nie wydaje się, żeby wyborcy oczekiwali zmian w rządzie obejmujących zmianę premiera" - dodaje Zadrożna.

Najlepiej, podobnie jak to było w miesiącach poprzednich, najlepiej ocenianą instytucją władzy jest prezydent Andrzej Duda. Jego notowania pogorszyły się jednak nieco w porównaniu ze szczytem popularności z września. Jak zauważa ekspertka Kantar Public, prezydentowi nie szkodzi podkreślanie przez niego niezależności.

« 1 »

Zobacz także

 • MK
  17.11.2017 18:39
  Pani premier powinna uważać, skoro, jak wyżej napisano "44 procent OSTRZEGA ją dobrze"
  doceń 2
 • Jan
  18.11.2017 09:20
  Prezydent zapowiadał się dobrze. Jednak w kluczowych sprawach zawiódł. Niestety ale to taki Bolek w wersji współczesnej. Jest narzędziem w upadku post komunizmu w sposób kontrolowany. Szkoda bo wierzyłem w tego człowieka. Mam nadzieję że ta "akcja publicznym podniesiem Św Komunii nie była ustawiona żeby ludzi do siebie przekonać. To byłby już najwyższy poziom manipulacji.
 • gośc
  18.11.2017 19:01
  "PO OWOCACH ICH POZNACIE" nie po słupkach poparcia, ani na podstawie tego jak przedstawia rządzących propaganda w należących do rządu mediach. Za 5 - 10 lat będziemy zbierać owoce obecnych rządów i wtedy ich ocenimy i rozliczymy.
  doceń 1
 • gosc
  19.11.2017 07:18
  PAD zawiódł. Opowiada sie za tym, "żeby było tak jak było"
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama